Guitar Hero: Aerosmith

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Efsaneyle birlikte çalmak daha bir başka!
Platformlar PlayStation 2
Guitar Hero: Aerosmith
  • Yapımcı - Yayıncı Budcat Creations - Activision
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Müzik,Müzik
Merlin Puanı 75
Artılar Aerosmith, oyuncuların gitar savaşları yapabilmesi
Eksiler Önemli bir değişime gidilmemiş
Harmonix’le başlayan ve Activision’un ellerinde güçlenen Guitar Hero serisinin başarısı son oyunlarıyla tavan yapmış durumda. Geçtiğimiz yıl hazırlanan Legends of Rock ile satış listelerini birbirine sokan Guitar Hero 3’ten (GH3) sonra iştahı iyiden iyiye kabaran Activision, bu yıl farklı bir adım atarak, alanında efsane olmuş bir grubu oyuna tema olarak seçmiş. Bu kez PC için geliştirilmeyen Guitar Hero, yeni nesil konsollara hazırlanmasının yanı sıra PS2 kullanıcılarını da unutmamış.

What’s next? Aerosmith...

Guns N’Roses’tan, Metallica’ya kadar birçok Rock efsanesini çatısı altında toplamayı başaran oyunumuz bu yıl, 1970’de ilk adımlarını atan ve toplamda 100 milyon adetlik albüm satışları bulunan, Amerikalı efsanevi Rock grubu Aerosmith’i konu alıyor. Ana menüye ilk adım attığımızda Aerosmith’in menü yapısının, GH3 ile hemen hemen aynı olduğunu görüyoruz. İlk seçenek, Kariyer modu. Bu şıkkı seçtiğimizde bir nevi oyunun senaryosunu oynuyoruz. Aerosmith’i, mükemmel müzikleri ve toplamda 31 şarkıyı çalma şansına sahip oluyoruz. Oyunun ilk videosunda çalan “Sweet Emotion” ve geçtiğimiz yıllarda Eminem tarafından farklı bir versiyonunu dinlediğimiz “Dream on” gibi şarkılar, bu kaliteli parçalardan sadece ikisi. Bunlara ek olarak kazandığınız paralarla satın alabileceğiniz ekstra şarkılar da mevcut. Her konser programının öncesinde Aerosmith üyeleriyle yapılan söyleşilerin videoları ekrana geliyor. Akabinde sahneye göz attığımızda ilk olarak Aerosmith ile değil, alt gruplarla karşılaşıyoruz. Tüm grup elemanları, GH3’te olduğu gibi Aerosmith’te de yer alıyor. Tabii ki kendi karakterimizi, isteğimize göre farklı tarzlara sokabiliyor, gitar, giysi gibi unsurları satın alabiliyoruz. Alt gruplar, seyirciyi ateşleme konumuna getirdikten sonra sahneye Aerosmith iniyor ve fitili ateşliyor. Aerosmith elemanları sadece oyuna aktarılmamış, hareketleri de bire bir oyunla birleşmiş.

Evrensel müzik, aynı melodiler

Oynanış olarak oyunda herhangi önemli bir farklılık bulunmuyor. Yeni başlayanlar ve tekrar hatırlamak isteyenler için belirtelim, Aerosmith’in kontrol mekanizması; L1, L2, R1, R2 tuşlarının üzerine kurulu. Nota basmak için kullandığımız bu tuşlara ek olarak, Analog tuşlarını da uzun melodilere efekt vermek için kullanıyoruz. Rock Bar’ımız dolduğunda aktif etmek için aşağı yön tuşunu, gitar savaşlarında ve karşılıklı düellolarda da elde ettiğimiz tuzakları kullanabilmek için yine aşağı yön tuşunu kullanıyoruz.

Hep aynı tarzda mı ilerliyoruz derseniz, cevabım hayır olacaktır. Oyuna eklenmiş DMC imzalı Rock-Rap karışımı bir parça yer alıyor. Üstelik bu parçanın ardından Aerosmith ve DMC’nin bir de düetiyle karşı karşıya geliyoruz. GH3’te heyecanlı kapışmalara sahne olan gitar savaşları ise, yeni oyunda ne yazık ki bir kez yapılabiliyor. Üstelik grubun gitaristine karşı ve hiç de kolay değil. Senaryo modunu tamamladıktan sonra diğer seçenek Multiplayer başlığına adım attığımızda; karşılıklı oyun, gitar savaşları ve Co-op özellikleri yer alıyor. İlk seçenekte, şarkıyı eksiksiz en iyi kim çalarsa o galip geliyor. Gitar savaşlarında ise, bu kez oyunculara birbirleriyle savaşma imkanı sunulmuş. Çeşitli yetenek ve oyunun size sağladığı hileleri en iyi şekilde kullanarak, karşınızdakine üstünlük kurmaya çalışıyorsunuz. Senaryo modundaki eksiklik, böylece bir nevi kapatılmış oluyor. Co-op modda ise, bilindiği gibi bir taraf gitar çalarken, diğer taraf da Bass gitar ile eşlik ediyor.

Dünya turnesi

Aerosmith, diğer Guitar Hero üyeleri gibi oynandıkça kendisini gösteren ve oyuncuyu saran bir yapıya sahip. Oyun boyunca yaptığımız dünya turunda, birbirinden farklı sahnelerde ve farklı sahne şovlarında yer alıyoruz. Oyunun karton tonlardaki renklendirme ve çizgi tarzında tasarımlarından oluşan grafikleri, yine hoş hazırlanmış. Tempoya göre değişen kamera açıları ve özellikle gitar kamerası, önceki oyunlarda da olduğu gibi baş döndürür cinsten. Uzun süre aralıksız bu oyunu oynamanız, sonrasında ekranda kayan notaları takip etmek için verdiğiniz uğraş sonucu, gözlerinizin size ufak oyunlar oynayabildiğini sonradan fark edebildiğinizi söyleyebilirim. Guitar Hero: Aerosmith, bana GH3’te aldığım mükemmel zevki ne yazık ki veremedi, bana göre GH3 seviyesinde de değil, ama kesinlikle kötü bir oyun da değil. GH severler ve özellikle Aerosmith hayranlarının mutlaka oynaması gereken bir oyun.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 3.10.2022 07:52
Kalan Karakter : 300 Gönder
Guitar Hero: Aerosmith

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×