Innocent Life: A Futuristic Harvest Moon

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Robotsal hasat zamanı
Platformlar PSP
Innocent Life: A Futuristic Harvest Moon
  • Yapımcı - Yayıncı Natsume - ArtePiazza
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
Merlin Puanı 73
Artılar Farklı içerik, eğlenceli oynanış, renkli grafikler ve sesler
Eksiler Para kazanmak kolay, ancak harcayacak pek yer yok; otomatik sistemler işi bazen fazla kolaylaştırıyor
Harvest Moon, mazisi oldukça eskiye dayanan yapımlardan biridir aslında. Super Nintendo ile başlayan seri, on yıl ve yirmi oyun ardından Natsume firması tarafından yeniden oyun severler ile buluşturuluyor. Innocent Life: A Futuristic Harvest Moon, soyutlanmış bir adada fazla uzak olmayan yakın gelecekte geçiyor. Çiftçilik tabanlı bir yaşam simülasyonu olan yapımda orijinal Harvest Moon yapısı korunurken, oyunun daha basit olduğu ve buna bağlı olarak karakter derinliğinin serinin önceki versiyonlarına oranla daha az olduğu görülüyor.

Tarım dersi

Yapım, küçük Heartflame adasında 2022 yılında başlıyor. Ancak adanın görüldüğü kadar sakin bir ada olmadığını kısa sürede anlıyoruz. Keza efsaneler ve söylentilere göre adada bulunan volkan patladığı taktirde tüm yaşamı sona erdireceği yönünde söylentiler var. Serinin önceki versiyonları aksine bu defa yardım sever doktor Hope Grain’in yarattığı küçük bir erkek robotu kontrol ediyoruz. İyi kalpli doktor, insan olmanın nasıl bir şey olduğunu anlamamız ve huzur içinde yaşayabilmemiz için içinde çeşitli ekinlerin bulunduğu toprakları satın almıştır. Bununla birlikte insanlar için çok tehlikeli olabilecek yerleri de araştırmak, volkanik aktiviteleri raporlamak ve Heartflame adasında yaşanan mistik olayları ortaya çıkartmakla görevliyizdir. Ayrıca tüm insanlar için adayı hoş tutmalı, eski moda çiftlik işlerinin otomatik olarak gerçekleştirileceği sistemler de kurmalıyızdır.

İşe doktorun yakın arkadaşının sulama çağrısı ve eğitim modunu içeren çağrısı ile başlıyoruz. Topraklarımızla tıpkı önceki yapımlarda olduğu gibi ilgileniyoruz. Toprak sürüyoruz, tohumları ekiyoruz, sulama yapıyoruz. Bu durum toprağın verimli hale gelene, çiçekler açmasına, besin vermesine dek sürüyor. Daha sonra ise ürünler toplanarak markete gönderiliyor. Çalışma zamanlarımızın dışında ise televizyon şovlarını izliyor, toprak sakinleri ile konuşuyor ve böylece nasıl yemek pişirileceği ile yenileceğini öğreniyoruz. Robot olduğumuz düşünüldüğünde yemek yemek ve pişirmek biraz saçma gözükebilir. Ancak hikayeye uygun şekilde aslen nasıl insan olunduğunu öğrenmeye çalıştığımız düşünülürse yaptıklarımızın çok da yersiz olmadığı ortaya çıkıyor. Tüm bunlar başta kolay gibi görülse de, örneğin geciktiğimiz her sulama bitkilerin büyümesini yavaşlattığından aksaklıklara neden olabiliyor ya da fırtına gibi adaya uğramadan etmeyen doğal afetler nedeni ile tüm ürünler zarar görebiliyor. Bunun dışında ürünlerden yabani otları temizlemek, taşları ve kayaları ayıklamak gibi işlemlerde bitki veriminin artmasını sağlayan uğraşlar arasında yer alıyor. Tüm bunları yaparken de kazma, kürek, tırpan gibi aletlerde bize yardımcı oluyor.

Her Pazar günü de doktor Grain’i ziyaret ederek, hikaye gelişimi sağlayacak ve işimizi kolaylaştıracak kritik nesneleri almaktayız. Kasaba halkı ile yapılan sohbetler ise enteresan olmakla birlikte hikaye için çok fazla önem arz etmeyen aktivitelerden. Görsel olarak oldukça renkli ve sevimli grafiklere sahip olan yapımda karakter modellemelerine çok özenilmemişse de yeterli seviyede oldukları görülüyor. Sesler ve müzikler bakımından da görsel seviyeyle ortalama aynı olan yapımda hoş ve akılda kalan melodiler eşlik ediyor. Innocent Life: A Futuristic Harvest Moon, genel olarak baktığımızda oldukça eğlenceli bir yapım olmuş. Özellikle içerik itibari ile taşınabilir bir platformda her zamankinden farklı bir şeyler oynamak isteyenlere hitap ediyor.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 4.10.2023 10:32
Kalan Karakter: 300 Gönder
Innocent Life: A Futuristic Harvest Moon
İlginizi Çekebilir