MotoGP 19

MotoGP 19

Ahmet Özçilingir
Ahmet Özçilingir 20.06.2019 - 14:55
MotoGP 19 Pole Pozisyonu alabildi mi?
Platformlar PC, PlayStation 4, XBox One
MotoGP 19
  • Yapımcı - Yayıncı Milestone - Milestone
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
Merlin Puanı 75
2 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%45
Artılar + Gerçekçi sürüş dinamiği
+ Meydan okuma görevleri
+ Grafiklerdeki gelişmeler
Eksiler - Bağlantı sorunları
- Atmosfer ve sunum eksikliği
- Performans sorunları

MotoGP 19 incelemesi ile karşınızdayız. Motosiklet yarış oyunu deyince aklan gelen ilk marka olan MotoGP serisi bu yıl da yoluna tam gaz devam ediyor. Özellikle kariyer modunda çıtayı yükselten MotoGP 19, bu sene grafik olarak da oyuncuları tatmin ediyor.

MotoGP 19 İnceleme

Malum F1'de  Lewis Hamilton Mercedes ile arka arkaya 5. sezonunu da şampiyon bitirdi. Marc Marquez de Moto GP'yi adeta domine ediyor. Motor yarışlarında heyecanın önceki yıllara oranla biraz düştüğünü söyleyebiliriz. Bu heyecan eksikliğini MotoGP 19'un kariyer modunda giderebilirsiniz. Motor tutkunlarının vazgeçemediği yarış oyunlarının başında gelen MotoGP serisi bu yıl kariyer modundaki geliştirmelerle serinin önceki oyunlarından ayrılmayı başarıyor. Kendi pilotunuzu oluşturarak başladığınız kariyer modunda, Standart Career ve Pro Career olmak üzere iki farklı kariyer modu bulunuyor. Standart Career modu biraz daha seriye yabancı oyuncular için hazırlanmış. Yani Standart Career modunda sürüş yardımı alabiliyorken Pro Career modunda ise bu yardımı alamıyorsunuz. Pro Career modu daha gerçekçi ve zorlayıcı bir oynanış deneyimi sunuyor. Kendine güvenen yarışçılar için Pro Career modu ideal oyun modu olarak karşımıza çıkıyor diyebiliriz.

MotoGP 19

Kariyer modunda kendi motorunuzu testlere sokarak geliştirebiliyorsunuz. Ancak bu mekanik, kariyer modunun merkezinde yer almıyor. En dipten başladığınız MotoGP kariyerinizde her şey yolunda gider, başarılı performans sergilerseniz, sezon sonunda farklı takımlardan da teklif alabiliyorsunuz.  Kariyer modunun MotoGP 19'un en umut vaat eden modlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yine de özellikle Codemasters'ın geliştirdiği F1 serisinin kariyer modunu göz önünde bulundurduğumuzda MotoGP 19'un kariyer modunun bir pilot olduğunuz hissini henüz tam olarak yansıtabildiğin söyleyemeyiz. Biraz ayrıntı ve atmosfer eksikliği hissediliyor. Yine de MotoGP 19'un üzerine koyarak ilerlediğini söyleyebiliriz. 

Gelelim MotoGP 19'un en dikkat çekici özelliğine. Yapay Zeka! Geliştirici Milestone, bu yıl yapay zeka konusunda da önemli geliştirmeler yaptığından oyunun kariyer modunun sizi oldukça zorlayacağından emin olabilirsiniz. Makine öğrenmeye dayalı olan yapay zeka, daha hızlı yarışıyor ve daha isabetli kararlar alıp çok fazla hata yapmıyor. Kendi kendine öğrenen bu gelişmiş yapay zeka, bir dizi deneme yanılmayla aslında virajı en doğru nasıl döneceğini kendi kendine öğreniyor diyebiliriz.  Bu da oyunun kariyer modunda daha gerçekçi ve çekişmeli yarışların yaşanmasına sebep oluyor. MogoGP 19'un çabuk öğrenen yapay zekası adeta Skynet'e göz kırpıyor. Öğrenen ve kendini geliştiren yapay zeka aslında sizin de tekniğinizi geliştirmenize yardımcı oluyor.Tabii daha arcade bir oyun arayan oyuncular, virajlardan daha rahat dönüş için yol asistini de açabilir. Ancak hiçbir yardım olmadan gerçek sürüş kabiliyetini ortaya çıkartmak, nasıl pilot olunur kanıtlamak isteseniz kılavuz çizgiler olmadan oynamanızı tavsiye ediyorum. Oyunun eğlencesini çok daha arttırıyor benden söylemesi.

MotoGP 19

Kariyer modu dışında tarihi yarışların yer aldığı Historical Challenges, Quick Modes, MotoGP eSport Championship ve Multiplayer oyun modları MotoGP 19'da sizi bekliyor. Historical Challenges modu özellikle 90'ların MotoGP yarışlarını sevenlerin ilgisini çekecek bir mod. Tarihi yarışlardan görüntülerin yer aldığı bu modda meydan okumaları yapıp, altın gümüş bronz madalya kazanarak çeşitli başarımların kilidini açabiliyorsunuz. Dört döneme bölünmüş bu modda tamamlamanız gereken 60 meydan okuma var. Bu etkinliklerde altın madalyayı yakalamak için ya en iyi tur zamanını yapmanız gerekiyor ya da rakiplerin önünde belirli bir mesafeye ulaşmanız gerekiyor gibi meydan okuma görevler bulunuyor. Arada açık kafa dağıtmalık eğlenceli bir mod olduğunu söyleyebilirim. Nostaljik pistlerde, nostaljik araçlarda ve efsanevi sürücülerle yarışmak zevkli bir deneyim sunuyor.

MotoGP 19

Oynanış olarak Moto Gp19'un motor kullandığınız hissiyatını en iyi veren yarış oyunu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Fizik elementlerindeki geliştirmeler daha dengeli, ve oturaklı bir oyun ortaya çıkartmış.  Motosikletinize hakim olduğunuzu hissediyorsunuz. Motorunuz kontrolcünüze doğru tepkiler veriyor. Bu da daha gerçekçi oynanış arayan oyuncuları memnun edecektir. Unreal Engine 4 grafik motorunu kullanan MotoGP 19, geçen yıl yaşanan teknik sorunların büyük bir kısmını çözmüş durumda. Grafik olarak da oyun fena görünmüyor. Özellikle sürücünün motor üzerindeki hareketleri, sağa sola yatarken vücudunun aldığı pozisyonlar oldukça gerçekçi görünüyor. Bazı karakter animasyonları ve pistlerde bulunan çevre elementleri önceki nesilden kalma görünse de MotoGP19'da grafik olarak önemli bir gelişme olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Işıklandırmada, kaplama kalitesinde ve gölgelendirmede MotoGP 18'e göre farklar var. Ancak yine de F1 serisine kıyasla katedilmesi gereken çok yol olduğu da açık. MotoGP 19'da HDR desteğinin de yer aldığını belirtelim. 

MotoGP 19

Sade bir menü tasarımıyla karşımıza çıkan MotoGP 19'da kişiselleştirme seçeneklerinde de geliştirmeler var. Oyunda kendi tarzınızı yaratabiliyorsunuz. Aksesuar ve marka seçimleri, yazı tipleri ve şekilleri gibi kaskınızı armalarınızı ve yarış numaralarınızı kişiselleştirebiliyorsunuz.  Kişiselleştirme ekranı olukça derin ve ayrıntılı. Sayısız renk, şekil, harf ve eğlenceli logolar bulunuyor. İsterseniz diğer oyuncuların düzenlediği içerikleri de indirebiliyori kendi logo tasarımlarınızı dışa aktarabiliyorsunuz. Yarattığınız kask tasarımının, özenle hazırladığınız logonuzun bir benzerini görmeniz neredeyse imkansız. Kişiselleştirme seçenekleri oldukça geniş. 

MotoGP 19

Son yıllarda her online altyapılı oyunun bir şekilde eSpor oyunu olabilmek için çırpındığını biliyoruz. MotoGP 19'un böyle bir iddiası olmasa da oyunun kesinlikle eSpor için de oldukça uygun olduğunu belirtelim. MotoGP 19'un multiplyer oyun modlarında oldukça çekişmeli mücadelelere katılabiliyorsunuz. Tabii bağlantı sorunlarına da değinmeden geçemeyeceğim. Oyuncu bulmakta zorlandığım anlarla sıkça karşılaştım. PlayStation 4'te bağlantı sorunları ve bazı oyun hataları ile de karşılaştım. Ani frame düşmeleri ve özellikle bağlantı sorunları can sıkıcı olabiliyor.  Geçen sene yaşanan ikinci yarışta lobiden atılma sorunu da giderilmiş. Ancak gelecek güncellemelerle birlikte bu sorunların da aşılacağını düşünüyorum. Güvenlik aracı gibi yeni ayrıntılar da oyunun atmosferini güçlendiren unsurlar. 

MotoGP 19'un önceki oyunun üstüne koyan bir yapım olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kariyer modunun eksikleri olsa da umut vaat ediyor. Görsel anlamda da gelişmelerin gözle görünür oranda arttığı MotoGP 19, motor tutkunları için alternatifi olmayan bir oyun.

Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 29.10.2020 02:10
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 21.06.2019 13:12
Bu incelenmeye değecek bir oyun değil her yıl aynı oyunu çıkartıyorlar
MK Okuru
MK Okuru 21.06.2019 16:12
supercross 2 ye bir bakın derim , adamlar esas orda baya geliştirmişler kendilerini.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.06.2019 22:26
Bu oyunu Ahmet'in katlanabilir bisikleti olduğu için ona incelettiniz, di mi sevgili merlin?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.06.2019 16:09
İnceleme için teşekkürler çok yararlı bir yazı olmuş.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.06.2019 15:35
Milestone son zamanlarda oldukça geliştirdi kendini, supercross 2 , mxgp pro da harika simulasyonlar ama hiç incelemiyorsunuz sevgili MK ekibi.
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×