Naruto: Ultimate Ninja

Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Popüler anime'nin PlayStation 2 ziyareti
Platformlar PlayStation 2
Naruto: Ultimate Ninja
  • Yapımcı - Yayıncı CyberConnect2 - Bandai
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Dövüş
Merlin Puanı 81
Artılar Güzel grafikler, harika atmosfer, heyecanlı dövüşler.
Eksiler Çevreye alışmak biraz zaman alıyor, alışınca fazla kolay.
Anime severlerin son zamanlardaki gözdesi, Bandai’nin yaptığı Naruto. Büyük bir ninja olmayı isteyen Uzumaki Naruto ve çeşitli sebeplerden bu macerada kendisine katılan arkadaşlarının hikâyesini anlatan yapım, çizgisel ilerlemeyen senaryosu ve kaliteli görselleriyle klasikler arasına şimdiden adını yazdırdı. Daha önce Gameboy Advance, Nintendo Gamecube gibi platformlara çeşitli türlerde uyarlanan oyunun, son ziyaret ettiği yer de emektar PlayStation 2’lerimiz oldu. Namco Bandai Games tarafından hazırlanan Naruto: Ultimate Ninja, 3 boyutlu karşılıklı dövüşler üzerine kurulu bir yapım.

Karakterler

Sevilen anime’den tanıdığımız Uzumaki Naruto, Hataki Kakashe, Uchiha Sasuke gibi kahramanlarla mücadele etme imkânına sahibiz. Başlangıçta sadece 6 karakter açıkken, senaryo mod’unu bitirdikçe yeni karakterler açılıyor. Toplamda 14 dövüşçü var. Hikaye bölümünde her karakterin kendi dünyasında geçen olayları takip edebildiğimiz gibi, karşılıklı dövüşü açarak arkadaşımızla veya yapay zekâyla savaşabiliyoruz. Mücadeleye başlamadan önce dövüşün ayarlarını da yapabiliyoruz. Karşılaşma süresi, zorluk, çıkan ekstralar, özel teknik kullanımı gibi ayarları yapabildiğimiz bu menüde dövüş mekânını da seçiyoruz.

Grafiklere gelecek olursak, Cell Shader tekniğiyle hazırlanan görseller iyi çizilmiş bir çizgi romana benziyor. Naruto’dan eğlenceli bir dövüş oyunu çıkması için yapımcılar ellerinden geleni yapmış anlaşılan. Naruto, Kakashe gibi kahramanların çizimleri anime’yi aratmıyor. Ara menülerde de yönettiğimiz karakterler seçenekleri anlatıp bize yardımcı oluyor. Seslendirmeler ve müzikler de oldukça kaliteli. Karakterlerin mimikleri ve konuşma stilleri aynen aktarılmış. Müzikler de eski arcade oyunlarını hatırlatıyor. Özellikle ana menüde çalan Uzak Doğu esintili parça, Samurai Shodown’u hatırlattı bana (bilenler hemen tanıyacaktır zaten).

Bonuslar

Japon oyunlarından alışık olduğumuz yüzlerce açılabilir gizli içerik ve ekstraya, Naruto: Ultimate Ninja’da da rastlıyoruz. 1 YTL’ye sakız veren makinelere benzer bir alete kazandığımız paradan, belirlediğimiz kadar kısmı içine atıp, ‘ne çıkarsa bahtımıza’ mantığıyla ödülümüzü bekliyoruz. Çoğunlukla boş çıksa da, buradan kazanabilecekleriniz arasında; karakter figürleri, özel teknikleri içeren videolar, ses kayıtları, arka plan müzikleri, ninja kartları gibi bonuslar mevcut. Oynanışa pek etkisi olmasa da, Naruto hayranları bunları biriktirmek için çaba harcayacaktır.

Kontroller fazlasıyla kolay ve kullanışlı. Alışmanız sadece birkaç dakika sürüyor. Yuvarlak tuşuyla atağımızı yaparken, X ile zıplayabiliyoruz. üçgen ise Chakra denen enerjiyi serbest bırakarak özel teknikleri kullanmamızı sağlıyor. Her komut başka bir tuşa verildiği için, özel hareketler kolay kombinasyonlarla yapılabiliyor. Chakra olayı ise etraftan topladığımız veya rakibimizi örseleyerek düşürdüğümüz enerji toplarını biriktirerek kullanmamız üzerine kurulu. Sağlık barının hemen altındaki üç bölmeli ibrede Chakra seviyenizi takip edebilirsiniz. Üçgen tuşuyla dolu bir barı kullandığınızda, yaptığınız normal bir atak özel teknikleri kullanmanızı sağlıyor.

Sonuç

Naruto: Ultimate Ninja’nın bahsedilmesi gereken bir diğer özelliği de ilginç atmosferi. Müsabaka sırasında sizin veya rakibinizin yardımına koşmak için arada sırada ortaya çıkan karakterler var. Bu yardımcılar dövüş alanına; Chakra küreleri, sağlığı yükselten ilaçlar, ninja yıldızı ve bıçak gibi atılabilir silahlar bırakıyor. Bunlar sayesinde rakibinize daha yüksek hasar vermeniz de mümkün. Dövüş alanı da bu ilginç atmosferden nasibini almışa benziyor. Tamamı başlangıçta açık olmayan 14 mekânın her biri kendine özgü yapıda. Kırılabilir objeler, üstünde savaşabileceğiniz ağaçlar, çamaşır ipleri var. Bir alanda dört hatta beş ayrı kademede dövüşmeniz mümkün.

Genel olarak PS2’de kalitelisini bulmakta zorlandığımız karşılıklı dövüş oyunları için iyi bir alternatif Naruto: Ultimate Ninja. Özellikle animenin hayranlarına tavsiye olunur.
Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 29.05.2024 21:21
Kalan Karakter: 300 Gönder
Naruto: Ultimate Ninja
İlginizi Çekebilir