NBA Live 08

Merlinin Kazanı
Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Durun ben geliyorum, küllerimden doğuyorum
"Yazı için Hayri Özgür Yılmaz'a teşekkür ederiz."

Ağustos ayının sonu ve Eylül ayının başı ile biz spor oyunları sevenleri bir heyecan alır götürür. Çünkü en sevdiğimiz iki spor dalı olan futbol ve basketbol yapımlarının yeni sürümlerinin gelmesine çok az kalmıştır. Yapımcılar da her zaman olduğu gibi bir sürü yenilik sözü ile demolarını bizlere sunarlar.

EA bu sefer geçen NBA’lerden ders almış olacak ki dersine iyi çalışmış. FIFA’da kaçırdıkları treni bu sefer kaçırmamak ellerinden gelenin en iyisini yapmışlar. Geçen seneki rezaletten sonra bu sene gerçekten güzel bir oyunun demosu ile karşı karşıyayız.

Bu sefer olmuş mu?

Demo açıldığında son oyunlarda olduğu karşımıza kapak yıldızı çıkıyor ve salonda antrenman yaparak başlıyoruz. Kullanacağımız düğmeleri tanımak ve oyunu biraz anlamak için güzel hazırlanmış bu bölümden sonra; “Start” tuşuna bastığımızda karşımıza geçen seneden çokta farklı olmayan bir menü çıkıyor. İki tane NBA takımı (Geçen senenin finalistleri Spurs ve Cavs ) ve Fransa Milli Takımı ile oynayabiliyoruz. Yapıma 8 tane milli takımın eklenmesi gerçekten süper olmuş. Demoda iki dakikalık iki Period oynamamıza izin verilmiş. Takımları seçtikten sonra yükleme ekranında ilk farklılık ile karşılaşıyoruz. Beklerken bize sorulan sorulara doğru cevaplar verdikten sonra oyun açılıyor. Bence geçen senelerde olduğu gibi oyuncu ile antrenman yapsaydık daha iyi olurdu. İlk dikkatimi çeken husus grafikler oldu. Eğer seyircileri ve hareketsiz duran gazetecileri saymazsak oyuncuların, hakemlerin ve kenarda sürekli bir şeyler geveleyen koçların grafikleri oldukça gerçekçi ve kaliteli. Hatta bence şu ana kadar en iyi grafikli NBA oyunu denebilir. Fakat en büyük rakibi gibi 2K serisine olduğu gibi her şeyi ile hareketli ve canlı bir salon ne yazık ki yok. Oyuncuların vücut yapıları biraz ince olsa da yinede çok güzel gözüküyor.

Oynanabilirlik

Gelelim en can alıcı noktaya yani hepimizin merak ettiği oynanabilirlik. EA her sene aynı yemeği biraz daha ısıtıp önümüze koyduğu için hepimizde firmaya karşı bir önyargı oluştu. Bu önyargı yüzünden gözlerimiz oyunda güzel noktalardan çok, kötü yanları arıyor. Fakat bu sene yemek değişmiş. Eski serilerdeki (Özellikle NBA Live 07) önemli hatalar giderilmiş. Oldukça zevkli (Bence bir o kadar da gerçekçi) bir oynanış yakalanmış. Gerek pota altı oyunları gerekse birebirler oldukça güzel ve eğlenceli şekilde yansıtılmış. Ayrıca L1 ile oyuncumuzun nerelerden daha iyi şut attığını bilmemiz ve daha kullanışlı bir sağ analog çubuk oyunda keyfi iyice arttırmış. Ayrıca üçgen tuşu ile geriye adım atarak şut atmak ve bu şutlarda isabet bulmak tam anlamıyla insanı gaza getiriyor.

Diğer tuşlardan kısaca bahsedersek L2 pota altında omzumuzu dayayarak yüklenme, R2 turbo, R1 basılı tuttuğumuzda ise oyuncuların altında çıkan tuşa basarsak o oyuncuya pas atabiliyoruz. Kare tuşu smaç yada turnike bırakmamıza yardımcı olurken, X pas, O ise şut atmamızı sağlıyor.

Son söz olarak 2 Ekim 2007’de Amerika’da, 5 Ekim 2007‘de ise Avrupa’da görücüye çıkacak. EA‘in yarattığı kötü izleri hafızamızdan silebilirsek, önümüzdeki sene bize oldukça zevkli dakikalar yaşatabilir. Ne diyelim bu sefer olmuş gibi sanki.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 22.09.2023 07:29
Kalan Karakter: 300 Gönder
NBA Live 08
İlginizi Çekebilir