Pocket Pool

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Fantezi bilardo masası
Platformlar PSP
Pocket Pool
  • Yapımcı - Yayıncı Conspiracy Entertainment - Eidos
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Spor,Spor
Merlin Puanı 45
Artılar Kilitli içerik, modeller
Eksiler Çoğu teknik hata
Yurdum insanının sevdiği oyunlardandır bilardo. Daha çok gençlik yıllarında takılan bilardo salonları, büyüdükçe yerini evde bir bilardo masası fantezisine bırakır. Gerek pahallılığı, gerekse evde koyacak yer olamama sorunu ki, evin hanımı da genellikle müsaade etmez bu duruma, nedenleri ile çoğu Türk erkekleri için ancak hayalleri süsleyen bir fantezi olarak kalmıştır. Yayıncı firma olan Eidos ise, her nasıl olduysa bilardo fantezisindeki "Fantezi" kısmını ön plana çıkartan bir yapımla karşımıza çıkıyor PSP platformunda. Oyunun kutu kapağında bulunan seksi modelin, bilardo masasına eğilerek verdiği poz ise yapımın daha çok FHM, Boxer ve bunun gibi bir dergiden fırladığını çağrıştırıyor daha çok.

Bu oyun çok satar!

Oyunun kapağı nasılsa, açılış videosundaki cümbüşte o denli heyecanlı geçiyor. Ardından Start’a basıyor ve menüye giriş yapıyoruz. İlk olarak bayan ya da erkek kendimize bir "Avatar" belirlememiz bekleniyor. Her karakterin kendine dair bir geçmişi bulunmakta ve bu özgeçmişler yapımda sanki okunacakmış gibi yer almaktalar. Seçtiğimiz karakterin resmi bundan böyle ekranın köşesinde yerini almaya başlıyor. Karakterler ancak bir köşeden bizlere bakmakla kalıp, herhangi bir şekilde oyunda aktif rol oynamıyorlar. Oynanış tarzı bakımından piyasada bulunan diğer bilardo yapımlarından herhangi farklı bir yapı mevcut değil. Öncelikle atış yapacağımız hattı kestiriyor, gücü belirliyor, istekayı yerleştiriyor ve atışı gerçekleştiriyoruz. Kısacası daha önce gördüğümüz mekanikler. Options menüsünden ise oyundaki top sayısını 8 ya da 9 top olarak değiştirme şansıda verilmiş. Popüler klasik bilardo oyunları yapımdaki yerini almışlar, ancak kendi oyunumuz kurma seçeneğinden de mahrum bırakılmışız.

Fiziki gerçekçilik açısından baktığımızda, varsayılan top hızı yavaş olarak ayarlanmış geliyor. Bu da demek oluyor ki, bir top diğerine temas ettiğinde işi bitmişçesine olduğu yerde kalıyor ve kımıldamıyor. Hızlı seçeneğine aldığımızda ise toplar adeta buzun üstüne gibi hareket ediyor. Orta seçeneği ise içlerinde fiziki kurallara en yakın davrananı oluyor; ancak varsayılan seçeneğin yavaş olması ve bunu düzeltecek bir ayarın olmaması nedeni ile her oyun öncesi bu ayarı ortaya getirmek zorunda kalıyoruz. Birkaç farklı kamera açısından görerek olasılıkları hesapladığımız oyunda, ne yazık ki Zoom seçeneği yer almıyor. Yalnızca D-Pad ile hedef alınabiliyor olması ise de ayrı bir zorluk nedenini oluşturuyor. Toplar ise zaman zaman beklenilenin dışında hareketler sergileyerek size sürpriz yapabilmekte. Bu bakımdan deliği tutturabilmek için oldukça çaba sarf edeceğinizi söyleyebiliriz.

Başka bir can sıkıcı özellik ise oyunu Save etme kısmında baş gösteriyor. Hafıza kartında ne kadar boş yeriniz olursa olsun, kaydetmeden önce eski verileri silmeyi teklif ediyor. Yeni bir saklama yeri seçildiğinde ise her defasında sizden bir isimlendirmede bulunmanız isteniyor. Yapımın tek albenisini ise kilitli içerikleri açmak oluyor. Oyun kazandığınız taktirde yeni top setleri, masalar, isteka kazanıyoruz. Ancak asıl dikkati çeken kısım bayan modellere ait resim ve videoların açılması oluyor. Ancak akıllara hemen şu soru geliyor, birkaç resim ve video izlemek için bu işkenceye değer mi? Bana kalırsa ne verdiğiniz paraya, ne de harcadığınız zamana değmeyecektir. Zira bilardoyu, bilardo için oynamak istiyorsanız piyasada daha kaliteli yapımlar zaten mevcut.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 6.12.2022 06:17
Kalan Karakter : 300 Gönder
Pocket Pool

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×