Ratatouille

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Bu defa kapana yakalanmaması gereken biziz
Platformlar PSP
Ratatouille
  • Yapımcı - Yayıncı Locomotive Games - THQ Nordic
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Macera,Macera
Merlin Puanı 72
Artılar Bölümler ve bulmacalar birbirine bağlı, animasyonlar
Eksiler Kaplamalar biraz daha iyi olabilirdi, filmden ve diğer macera oyunlarından farklı bir özelliği yok
Disney’in satın aldığı popüler animasyon stüdyosu Pixar’ın elinden çıkan Ratatouille, sinema ve animasyon severlerin oldukça beğenisini kazanmıştı. Çoğu animasyon filminde olduğu gibi Ratatouille’in de video oyununun çıkması şaşırtıcı olmadı. Üstelik piyasadaki tüm platformlarda yerini alarak, en az izleyici kitlesi kadar geniş bir yelpazede de oyuncularla buluşmayı hedefledi. Yapım çok başarılı bir animasyon olabilir, ancak aynı performansı PSP platformunda da sergiliyor mu? Bakalım.

Yağsız peynir?

PSP, diğer platformlardan farklı bir içeriğe sahip değil. Tam anlamı ile ne eksik ne de fazla. Ratatouille’de başrolü oynayan sıçan Remy, oyunda da baş karakter olarak kontrolümüze verilmiş. Koşmak, atlamak, tırmanmak ve hatta yüzmek gibi çoğu sıçandan daha hiperaktif bir hayatımız var. Zira kendimizi kuytu köşelerde saklamak yerine, bolca aksiyona atıyoruz. Oyunda bulunan beş ana mekanda geçen otuz görev boyunca, bir kez daha şef Linguini’nin paçasını kurtarıyoruz. Bölümlerde yaptığımız araştırmalar makul bir sürede geçiyor. Bulmaca çözmek ve düşmanlarla savaşmak arasındaki denge de iyi kurulmuş. Oynanış açısından çoğu macera oyunu ile aynı olan yapımda, yemek tarifi kartları toplamak Remy’nin en sevdiği iş. Yemek tarifi kartlarını toplamak içinde bölümler boyunca iplerden, kayışlardan sarkıyor, tırmanıyor, mobilya ve rafların aralarından atlıyor, kutu, fincan gibi nesneleri iterek kendimize yol açıyoruz. Remy’nin maceraları yalnızca karada değil, lavabo ve küvet gibi ıslak mekanlarda da geçiyor. Suyla dolu bu bölgelerde yüzebilen karakterimiz, aynı zamanda dibe de dalabilmekte, böylece elektrik olan yüzeylerde akıma kapılmaktan da kurtulmayı başarmakta.

Düşman saldırılarına da hedef olan Remy, combo yumruk hareketleri ile savaşabilmekte. Hangi nedenden olursa olsun, sağlık barımız sıfırı gösterdiğinde bölümü kaybetmiş sayılıyor ve sıfırdan başlamak zorunda kalıyoruz. Bununla birlikte etrafta dağınık şekilde bulunan yiyecekler sağlığımızı doldurmamızı sağlıyor. Zaten etrafta oldukça yiyecek olduğundan genellikle sağlık açısından sıkıntı çekmiyoruz. Oyunu oynamak ve hikayeyi daha iyi anlamak için filmi izlemiş olmak gerekmiyor; ancak karakterleri tanımak ve bilmek açısından filmi izlemek tabii ki bir avantaj sağlıyor. Yinede görevler öncesi gösterilen video kliplerden kimin dost kimin düşman olduğu anlaşılabiliyor. Bazı görevler diğerlerine nazaran daha komplike olabilmekte. Bölümler yaklaşık 10-15 dakikalık bir sürede tamamlanmaktalar. Bu bakımdan yaklaşık 6-8 saatlik bir macera ile sona ulaşılabiliyor.

Multiplayer modu da bulunan oyunda arkadaşlarınızla ipi ilk göğüsleyen olmak, ya da belli sürede en çok peyniri toplamak üzere mücadelelere girebilirsiniz. Multiplayer’ın muhtemelen tek kötü yanı ise oyun paylaşımını desteklememesi ve arkadaşınızın da oyunun UMD’sine sahip olmasını istemesi. Genel olarak baktığımızda ortalama üstü sayabileceğimiz üç boyutlu grafikler, haliyle filmdeki kadar kaliteli değiller. Yinede nesnelerin renklendirilmesi, ışıklandırmalar ve akan su dinamikleri iyi yapılmış. Remy’nin hareketleri ve animasyonları da oldukça başarılı. Özellikle akrobatik hareketleri görülmeye değer. Çok fazla konuşma olmasa da karakter seslendirmelerini filmdeki dublaj sanatçılarının yapmış olması da artı puan. Macera severler ve filmin fanlarını için güzel bir deneyim olabilir.
Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2023 04:09
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.11.2016 09:15
Denge. Tusu hangisi
Kalan Karakter: 300 Gönder
Ratatouille
İlginizi Çekebilir