Roller Coaster Tycoon 3: Wild!

Roller Coaster Tycoon 3: Wild!

Başar Özcan
Başar Özcan 3.06.2010 - 12:31
Lunapark, Aquapark ve şimdi de Safari Parkı. Roller Coaster serisi bizi şaşırtmaya devam ediyor…
Platformlar PC
Roller Coaster Tycoon 3: Wild!
  • Yapımcı - Yayıncı Atari Interactive - Atari Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Simülasyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 90
Artılar 3 boyutlu grafikler, sayısız oyuncak, sonsuz içerik ve yüzümüzde oluşturduğu mutluluk ifadesi
Eksiler Bağımlılık yapıyor, park büyüdükçe bilgisayarı yavaşlatıyor
RCT3 çıkacak ve 3 boyutlu olacak diye bir haber gördüğümde açıkçası epey sevinmiştim, fakat işte tam bu noktada çok öenmli bir soru da aklıma gelivermişti. Acaba üçüncü boyut oyuna ne kadar verimle yansıtılacaktı. Sonraki günlerde devamlı haberlerini takip ettim, oyun içi görüntüleri inceledim ve oyun çıktığı gün büyük bir mutluluk yaşadım. RCT1’e RCT2’deki oyun motorunun özgürlüğü ve sistemin güzelliği aynen RCT3’e yansıtılmıştı. Oynadık bitti, hevesimiz kursağımızda kaldı. Ardından yaz geldi, yeni oyun çıkmayan bir ayda aniden geldi RCT3: Soaked! Tam bir yaz ek paketi oldu ve onunla da iyi kötü bir zaman geçirdik. Fakat buraya kadar kesinlikle mükemmel bir oyun olduğunu gösterdi.

Peki şimdi? Lunapark kurduk, yanına Aquapark da kurduk… Sırada ne olmalıydı. Biraz bekledikten sonra onu da öğrendik. Safari parkı! Bir safari parkında olabileceğini düşündüğünüz her türlü mekanik ile birlikte. Bunun yanında ek paketteki en büyük yenilik ise tabiî ki hayvanların eklenmesi olmuş. Tıpkı Zoo Tycoon’daki gibi hayvanlara çitlerle kaplanmış bir alan yapacak, sonra içine gereken kadar barınak, onun iklim koşullarını yansıtan ağaç, çalılık koyacaksınız. Birkaç oyuncak atacaksınız onlar da sıkıldıklarında oynayacaklar. Ardından yeni bir staff olan hayvan bakıcısı kiralayacaksınız. Ziyaretçilerin hayvanları görebilmesi için camekan alanlar yapacaksınız. O da yetmez ise safari arabası, safari treni ya da benim en beğendiğim oyuncak olan ve filin üstüne binerek gezi yaptığımız aracı seçip, devasa doğal yaşam ortamınızı gezdirtebileceksiniz.

Hayvanların bakımı da epey zorluyor insanı. Bazı hayvanlar doğduğundan itibaren devamlı mutsuz oluyor ve ne yapsanızda bu durumu değiştiremiyorsunuz. Kimisi ortamın pisliğinden huysuzlanıyor. Kimisi aynı ortam içinde diğer hayvanları görmek istemediğinden huysuzlanıyor. O hayvanları çıkartıyorsunuz, başka hayvanlar mutsuz oluyor. O yüzden bir doğal ortam yarattığınızda hayvan sayısına, barınak sayısına ve o ortamın büyüklüğüne göre görevli sayısına oldukça dikkat etmelisiniz. Bir hayvan bile aldığınızda bu size çok fazla masraf yaptırıyor ve bazen bu masrafların yanında bir de onların huysuzluklarıyla uğraşmak canımızı sıkabiliyor.

Bunlar da yetmezse park boyutunda bir doğal ortam kurup ziyaretçilerinize, aslan ve kaplanların diğer hayvanları nasıl korkutup kaçırdığına, yakaladığında ise yediğine şahit olabileceksiniz. Yapacağımız parkın ana fikri bu yönde olacak. Bunun yanında parkın içine yine Roller Coaster’lar, Go kart’lar ve diğer bütün oyuncaklardan koyabileceksiniz.

Eğer RCT3 ve tüm ek paketlerini oynadıysanız (ki bu ek paketi oynamak için orijinal RCT3 gerekmekte), yunuslarla yapılan şovları hatırlıyorsunuzdur. İşte bu şovlara şimdi aslanlarla yapılan gösteri eklenmiş. Aslanların yapabildiği o kadar numara var ki hayret ettim. Bunun yanında yeni dükkanlar yapabiliyorsunuz. Dükkanlar böyle renk renk, çeşit çeşit olmasın, ben pazar tipi bir yer yapmak istiyorum derseniz, Custom Shop’lar bulunuyor. Bu dükkanlarda satacağınız şeyler aslında tek amaca hizmet eden dükkanlarla aynı. Tek fark tüm binalar aynı görünüme geliyor.

Yeni Roller Coaster’lar tek kelimeyle oyunun en manyak araçları. Her yeni pakette bu oyuncakların manyaklık katsayısı artıyor. Merak ettiğim ise ne kadar daha yeni oyuncak üretebilecekleridir. O kadar farklı oyuncak var ki, bazen aklınız karışıyor bu neydi diye. Her bölümde yeni bir şeyler görmek mümkün. Her bölümde biraz daha şaşırıyoruz. Bunun yanında yeni ağaçlar, yeni çiçekler ve daha da önemlisi çok fazla taştan ve hareketli heykeller yapılmış. İçerik yönünden yine gözümüzü doyuruyor anlayacağınız.

İşte bu ek pakette böyle, serinin düğer oyunlarından hiçbir eksiği yok. Buna karşın oldukça fazlası var. Eğer daha önce hiç RCT oynamadıysanız, çok şey kaçırıyorsunuz benden söylemesi. Herkese eğlence dolu günler…

Yazar parkını yönetmeye gider…
Yorumlar 10
MK Okuru
MK Okuru 2.03.2021 08:02
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×