Shrek the Third

Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Bir kedi, bir eşek ve bir dev; nasıl bir masala sığar?
Platformlar PSP
Shrek the Third
  • Yapımcı - Yayıncı Amaze Entertainment - Activision
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Macera,Macera
Merlin Puanı 58
Artılar Basit kontroller, kukla gibi ara videolar
Eksiler Teknik hatalar
Gönüllerde taht kuran yeşil dev, her zaman olduğu gibi filmi ardından piyasaya sürülen animasyon oyunlarından biri olarak yerini alıyor. Piyasadaki hemen hemen tüm platformlarda boy gösteren Shrek the Third, PSP ekranına da bulaşmadan edemiyor. Üstelik yapımın PSP’deki performansı, diğer konsollardakinden daha iyi olduğu da açıkça görülmekte. Ancak bu demek değil ki yeşil dev en iyi performansını sergilemeyi başarıyor.

Yeşil dev

Film ile aynı hikaye içeriğine sahip olan Shrek the Third, hikaye gidişatı ile de paralel bir şekilde yol alıyor. Film boyunca karşımıza çıkan Shrek, Fiona, Kedi, Eşek ve Uyuyan Güzel gibi karakterler, hikaye gidişatına uygun şekilde sıraları geldikçe kontrol edilebilir olmaktalar. Yapım hikayeyi dolaylandırmadan, biraz üstü kapalı bir şekilde aktarıyor. Hikayeyi aktaran ara sahneler ise oynayan üç boyutlu masal kitapları ya da kukla şovu gibi enteresan bir tarzda aktarılıyor. Oynayış bakımından yapım diğer pek çok macera-aksiyon oyunu gibi buton tabanlı mücadele sahneleri içeriyor. Shrek’in yoluna çıkan düşmanları büyük yumrukları ile bertaraf etmesi fazla uzun sürmüyor. Ayrıca karakterler yalnızca iki tuş kullanımı ile de basit kombinasyonlar yaratarak özel hareketler meydana getirebiliyor. Mücadele sahnelerinde kullanılan bir özellikte üç aşamalı aksiyon metre oluyor. Karakteriniz özel yeteneğini kullanmaya başladığında ilk sekme dolmaya başlıyor. Üç sekme birden dolduğunda ise özel dev gücünüz ortaya çıkıyor ve Matrix’teki gibi zaman yavaşlıyor. Zaten oldukça kolay olan yapımda dev gücünü ortaya çıkartmak ile işler hepten kolaylaşıyor. Bu özellik dışında karakterlerin de kendi aralarında bazı farklılıkları bulunuyor. Ancak bu farklar hem çok fazla değişik etki yaratmadıkları, hem de aynı tuş kombinasyonu ile uygulandıkları için ortaya pek de yaratıcı aksiyonlar çıkmıyor.

Hikayenin sonuna varana kadar yaklaşık olarak yirmi bölüm boyunca yol alıyoruz. Bölümler boyunca ölmek gibi bir kaygımızda bulunmuyor; zira limitsiz can hakkımız bulunmakta. Ola ki eğer bölüm içinde ölmeyi becerebilirseniz de oyun sizi huzura erdiğiniz noktada hayat öpücüğü vererek geri getiriyor. Böylece bölümleri sıfırdan oynamak zorunda kalmadığımız gibi belli bir kontrol noktasından itibaren geldiğimiz noktaya kadar da ilerlemek zorunda kalmıyoruz. Yapımda tabi ki yalnız mücadele sahneleri bulunmuyor. Zaman zaman bulmaca çözmekle de uğraşıyoruz. Bulmacalar genellikle kolaylar ve üzerlerinde çok fazla düşünmek zorunda kalınmıyor. Bununla birlikte platform yapıları ise kamera açıları nedeni ile zorluklar çıkartabilmekte. Özellikle boşluklardan körlemesine atlamak zorunda kalabiliyoruz.

Shrek the Third, Single Player modu dışında Multiplayer oynamaya da izin veriyor. Ancak muhtemelen bu oyunu almış bir arkadaşınızı daha bulmak pek mümkün olmayacaktır. Yapımı ortalama olarak dört ile beş saat oynadıktan sonra hikaye noktalanıyor. Ancak uzun olmayan ara videolar hikayenin tamamını aktarmada yeterince tatmin edici seviyeye ulaşmıyor. Teknik açıdan baktığımızda ise gerçek zamanlı gölgelendirme ve aydınlatmalar, iyi sayılabilecek karakter modellemelerine eşlik ediyor. Tutarsız animasyonlar ve yeterince kaliteli olmayan grafikler ise görsel olarak oyunu baltalayan kısımlar. Müzik ve ses efektleri de ortalama sayabileceğimiz düzeyde. Kamera açılarının ise çoğu zaman yetersiz kaldığı görülüyor. Genel olarak Shrek the Third daha çok teknik hataları yüzünden oynanabilirliğini kaybeden bir yapım. Ancak sıkı fanlarına hitap edebilir.
Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 25.05.2024 04:38
Kalan Karakter: 300 Gönder
Shrek the Third
İlginizi Çekebilir