Space Chimps

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Şempanzeler uzayda bir çare kaldılar
Platformlar PC
Space Chimps
  • Yapımcı - Yayıncı Brash Entertainment - Brash Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Platform,Platform
Merlin Puanı 50
Artılar Biraz eğlenceli zaman geçirtebiliyor
Eksiler Bazı program hataları
Uzay, çekiciliği ve tehlikeleri, aslında tüm her şeyiyle insanoğlunda merak uyandırır. Ama şu bir gerçek ki, şuan ki teknolojiyle uzak galaksilere, yıldızlara yolculuk yapmak, uzayı keşfetmek şimdilik film, kitap, oyun, çizgi roman olarak kalacak. Belki gelecekte torunlarımızın torunları görür. İnsanlık olarak şimdilik Güneş Sistemi’nde kalsak da, bir grup şempanze insanların yapamadığını yapıp, sonsuz boşlukta bir hayli yol aldı.

Heyecan kasırgası hem de ne kasırga

Space Chimps, aynı isimli animasyon filminden dijital perdeye (Elim sürçtü dijital ortama) aktarılan bir oyun. Yapım konu olarak NASA’nın yolladığı bir grup şempanzenin uzayda bir hayli uzaklara gitmesini ve başından geçen macerayı ele alıyor. Uzay gemisi şeklindeki menüden giriş yaptıktan sonra hareketli bir video karşılama yapıyor. Kovalamaca sahnesiyle başlayan ara video, şempanzelerden birinin koskocaman bir yaratığın yutmasıyla bitiyor ve sonrasında kontrol bize geçiyor. Aslen bir platform olan yapımda, engelleri aşmak ve karşımıza çıkan düşmanları pataklayıp bölümü geçmek ana amacımız. Başkarakterler Ham ve Luna, aynı Prens gibi oldukça elastik hareket ediyorlar. Duvardan yürümek, çıkıntılara tutunmak, akrobasi gösterileri yapmak gibi hünerleri var. Ham’da combolar ve iki kere havada zıplaması özelliği varken, Luna ise havada daha fazla kalabiliyor.

Yapımda bir mekanizma üstünde durup, çıkıntı oluşmasını sağlamak veya bir yerden nesne getirip gerekli yerine koyup kapıyı açmak gibi klasik engeller var. Karşımıza uzaylı kurbağalar, eli mızraklı uzay yerlileri, farklı yaratıklar gibi düşmanlar geliyor. Bunlara tekme tokat dalabilir veya zıplayıp üstlerine şok etkisi yapan kafa vuruşu yapabiliriz. Bunun dışında mesela koca canavarın midesinde geçen kısımda, kolumuza aldığımız minik yaratıkla düşmanların üstüne asit atmak gibi farklı alternatifler de oluyor. Atraksiyon TPS olarak geçerken, FPS kamera açısına geçip etrafa bakabiliyoruz. Asit attığımız gibi durumlarda da FPS’den nişan alıyoruz.

Ölmek yok dönmek var

Sağlığımız bir adet muzla gösteriliyor. Muz bittiğinde veya aşağıya düştüğümüzde kaldığımız yerden veya en yakın noktadan yeniden oyuna başlıyoruz. Çevrede bulduğumuz muzlarla sağlığımızı arttırabiliyoruz. Yapım içinde 3D arcade oyunu yer alıyor. Artı olarak ekstralarda film ve oyunun artwork’lerine, ayrıca Ham ve Luna’nın yeni kostümlerine ulaşılıyor. Tabii bunların bir kısmı en başta açık, diğer kısmı kilitli oynadıkça açılıyor. Yapımda kontroller kolay, ancak bazı zamanlar kameranın ufaktan takılması gibi bir sorun oluşabiliyor. Space Chimps, grafiksel olarak renkli olmasına rağmen, genel olarak vasat bir görsellik sunuyor. Yapımda seslerin de aman aman iyi olduğu pek söylenemez. Ara sinematikler de hoş sayılır. Oyun her ne kadar biraz eğlence sağlasa da, bir süre sonra aynı şeyleri yapmaktan dolayı sıkabiliyor. Sonuç olarak basit bir film oyunu olmaktan ileri gidemiyor.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 5.08.2021 21:07
Kalan Karakter : 300 Gönder
Space Chimps

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×