Sword of the Stars

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Yıldızların arasında sıra tabanlı bir strateji!
Sıra tabanlı strateji oyunlarının gerçek zamanlılara göre farklı bir tadı vardır. Düşünecek çok zaman olması, heyecanı öldürmesine karşın, oyunu satranç havasına sokmaktadır. Ayrıca yapılabilecek hamlelerin sınırlı olması da, yine aynı etkiyi yaratır. İşte bu yüzden sıra tabanlı stratejilerin ayrı bir kimliği ayrı bir keyfi vardır.

Bu sene içerisinde türe yeni bir halka katılıyor. Oldukça renkli atmosferiyle dikkat çeken Sword of the Stars, 2006 yılının 2. çeyreğinde sadece PC kullanıcıları için satışa sunulacak. Oyunumuz adından da anlaşılacağı üzere uzayda geçiyor. Her öğe tamamen 3 boyutlu olarak tasarlanmış. Böylesi bir evrende 4 farklı ırktan birini seçeceğiz. Bunlar Hiver, Tarkas, Liir ve tabi ki Human olarak belirlenmiş. Şu an için net bilgi bulunmayan ırkların her birinin bir diğerine göre avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Kiminin kuvvetli olduğu nokta, diğerinin zayıf karnı olacak. Ancak ırklar arasındaki denge son derece dikkatli hazırlanacak. Konuyla ilgili bir diğer ayrıntı da, seçilen ırkların farklı yıldız sistemlerine yolculuk edebilmeleri. Son derece sınırlı sayıda olacak bu hak, kullananlara muhtemelen Unique(eşsiz) materyaller kazandıracak.

Menü yerinde durmuyormuş

Oyunun arayüzü son derece kullanışlı olacak. Bunun için kayan bir ‘bar’ kontrolü kullanılmış. Muhtemelen ekranın belli bir bölgesine geldiğimizde açılan bir menü karşımıza çıkacak. Böylelikle kargaşa anlarında kontrol problemi en aza inecektir.

Yapımda yaklaşık 150 civarı teknoloji geliştirmesi bulunuyor. Son derece dinamik hazırlanan bir teknoloji ağacı bulunacak oyunda, bir kaç konuda geliştirme yapmadan yeni bir dal açılmayacak. Yani herşeyi açmak için, son derece ayrıntılı uğraşmak gerekecek.

Detaya önem veriliyormuş

Işın efektleri son teknoloji ürünü olacak. Öyle ki detaylı gemi modellemelerinin, silahların, çarpışmaların üzerindeki efektler gayet gerçekçi gözükecek. Yapımda 6 sınıfta toplamda 30 çeşit silah bulunacak. Bunların kimisi ufak silahlar olurken, kimisi devasa gemileri yok etmek için kullanılacak!

Sword of the Stars’la ilgili tam olarak açıklanmayan bir ayrıntı da, gemi dizaynı konusunda. Evet böyle bir hakkımız olacak, fakat ne kadar ayrıntılı henüz bilemiyoruz. Şu an için gemimizin büyüklük sırlamasına göre Destroyer, Cruiser, Dreadnought olup olmadığını seçebileceğimiz ve zırh / silah türünü belirleyebileceğimiz belirtiliyor.

Görevler hakkında verilen kısa bilgi ise kimi zaman tek, kimi zaman ise takım arkadaşlarımız ile oynayabileceğimiz. Sword of the Stars’ın son derece derin ve bir hayli renkli evrenini, çoklu oyuncu ile de oynabiliyoruz. Bunun için yapımcılar LAN veya Online olarak 8 kişiye kadar izin veriyorlar.

Genel olarak bakıldığında karşımızda uzayda geçen, uzayın karanlık atmosferine karşın, son derece renkli bir sıra tabanlı strateji oyunu karşımıza geliyor. Şu anki bilgiler, oyuncuları çok da çekecek cinsten değil. Bakalım oyun çıkınca akıbeti ne olacak? Oyuna dalıp gerçek hayatı unutmayın...
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 15.04.2024 02:46
Kalan Karakter: 300 Gönder
Sword of the Stars
İlginizi Çekebilir