Teenage Mutant Ninja Turtles: Smash-Up

Barış Terun
Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
Kabuğun içindeki kahramanlar geri döndü!
Platformlar Wii
Teenage Mutant Ninja Turtles: Smash-Up
  • Yapımcı - Yayıncı Game Arts - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 67
Artılar Eğlence faktörü, oynanabilirlik
Eksiler Ortalama sesler, bir devrim sayılmaz
Ninja Kaplumbağalar, çocukluğumun favorilerindendir. Üçe kadar olan sinema yapıtlarını başarılı bulmama rağmen, üçüncü filmde çok hayal kırıklığına uğramıştım. Kaplumbağaların yeri yeraltıydı, karanlıktı, onlar ninjaydı; Antik Japonya bibloları değillerdi. Shredder gibi bir kötü olmayınca üçüncü film, gişede fena çuvalladı. Neyse ki kaplumbağa efsanesi son derece başarılı bulduğum, pek çok eleştirmen tarafından da en iyi sinema yapıtı olarak değerlendirilen, uzun metrajlı animasyon filmiyle geri döndü. Açık ara favori karakterim Raphael’in, film üstündeki ağırlığı da hoş bir sürpriz oldu. 35 milyon dolarlık bütçe ayrılan film, 100 milyon dolar gelir getirmeyi başarınca devamı da kaçınılmaz konuma geldi.

Büyük mücadele

Gelelim Teenage Mutant Ninja Turtles: Smash-Up’a (TMNT). Bilenler bilir, şu anda Wii’nin dövüş oyunlarındaki en büyük kozu Super Smash Bros Brawl’dır. Bence iyi bir yapım olmasına rağmen; Mario ve arkadaşlarından bana gına geldi. Adamların var olduğu hiçbir oyunu, yakından uzaktan görmek istemiyorum. Ne yazık ki Nintendo; Mario, Luigi ve saz arkadaşlarının suyunu sıkmayı sürdürecek. Peki TMNT: Smash-Up, Super Smash Bros Brawl’a güçlü bir tehdit olabilir mi? En azından satış rakamları açısından olmasını umuyorum.

Yapım için 3 boyut kelimesini kullanmak doğru olmaz. Eh iki boyutlu da sayılmaz. Ne diyeceğiz? İki buçuk boyutlu bir dövüş oyunu. İlerlemeli, klasik dövüş oyunları gibi eğlence faktörünü önde, grafikleri biraz geride tutmuş; bence iyi de yapmış.

Teenage Mutant Ninja Turtles: Smash-Up
"TMNT: Smash-Up, kaliteli B Sınıfı filmlere benziyor. Kendisini oynattırıyor, zaman geçirmenizi ve sıkılmamanızı sağlıyor."

Eğer iki adet Wii kumandanız varsa yaşadınız. Ekranı ortadan ikiye bölüp, arkadaşınızla birlikte ilerlemeniz mümkün olabiliyor ve Remote kontrol şart değil. GameCube kontrolleri ya da klasik kumanda yapım için yeterli olabiliyor. Dövüşler kesinlikle çok eğlenceli. Arka plan statik değil, çok değişken ve her an karşınıza bir sürpriz çıkartabiliyor. Ne yazık ki, karakterlerin yetenekleri arasında büyük farklar yok. Ben silah çeşitliliğinin daha çok ön plana çıkmasını beklerdim… Ancak bir-iki şey hariç Leonardo ile Donatello, Mikey ve Raphael aynı hareketleri yapıyor. Yani oyuna baştan başlayayım, bu sefer Leonardo ile oynayayım gibi bir düşünceniz olmuyor.

Dövüş sanatı

Comboları bir hayli eğlenceli buldum. Büyük patlamalar, yağmur gibi yağan Sailer (Raphael’in kullandığı silah), Leonardo’nun ani Katana kesişleri, Mike’ın havada uçup etrafı parçalayan Nunchuk’ı… Hatta ne alakaysa; elektrik ve plazma patlamaları… Splinter’da zaman içerisinde açılabilir bir karakter oluyor ve inanın oynanış yapısı olarak hepsinden eğlenceli. Her başarınızdan sonra silah deposuna girip, kendinizi geliştirebiliyorsunuz. Bu özellik RPG’leri andırıyor.

Ne yazık ki hikaye modu pek uzun sayılmaz. Bir, bilemediniz iki saatte biten bir yapısı var. Bu noktada; Arcade, Battle Royal, Survival, Tournament, Swap-Out, Practice modları ve mini oyun modları yardımınıza koşuyor. Tamam hepsi eğlenceli ama gönül, çok daha uzun bir hikaye modu umuyor ve ferman dinlemiyor. Neyse ki ara ara ortaya çıkan videolar, hikaye bütünlüğünü sağlıyor, süreyi biraz uzatıp, birazcık daha iyi hissetmenizi sağlıyor.

Sona gelirken…

Seslendirmeler, zamanında animasyon yapımlarında çalışan ekip tarafından yapılmış. Mizahi yönü ve esprileri hoş ama bir durağanlık hakim. Bu durağanlık, ses efektlerine de yansıyor ve sesler, TMNT’in öne çıkan noktası olmaktan uzak kalıyor. Grafikler ise yeterli ama çok çok daha iyi olabilirdi.

Sonuç olarak TMNT: Smash-Up, kaliteli B Sınıfı filmlere benziyor. Kendisini oynattırıyor, zaman geçirmenizi ve sıkılmamanızı sağlıyor. Lakin bu deneyim en fazla bir kaç saat sürüyor ve yapım kutusunda, bir daha pek açılmamak üzere unutuluyor. Hikaye modunun üstünden geçilse ve ses ile grafikler bir boyut öteye taşınsaymış; Mario ve arkadaşlarının Super Smash Bros Brawl’ına rakip olabilirmiş, ama yazık olmuş.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 22.09.2023 08:33
Kalan Karakter: 300 Gönder
Teenage Mutant Ninja Turtles: Smash-Up
İlginizi Çekebilir