The Incredible Hulk

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Yeşil Dev sahalara geri döndü
Platformlar XBox 360
The Incredible Hulk
  • Yapımcı - Yayıncı Edge of Reality - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 55
10 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%65
Artılar Eğlenceli oynanış, her şeyin yıkılıp kırılması
Eksiler Başarısız kurgu, basit oynanış, detaysız görsellik, müzikler, ara videolar
Bruce Banner namı diğer yeşil dev beyaz perdedeki ilk filmiyle eş zamanlı olarak oyun dünyasında da boy göstermişti. İlk oyun etrafın parçalanması ve renkli grafikleriyle beğeni kazanmıştı. Aradan yıllar geçmesine rağmen mantık pek değişmemiş. İkinci film vizyona girdiği gibi oyunun da ikincisi piyasalarda. Bu sefer macera alanı olarak New York seçilmiş. Bazı kendini bilmez bilim adamları robot tarzı mutasyona uğramış yaratıklarıyla şehri ele geçirmeye çalışıyorlar. Sizde bu sefer biraz Robocop gibi şehrin sevilen yeşil devi olarak bu düşmanların amaçlarına ulaşmalarını engellemeye çalışıyorsunuz.

Koskoca gökdelenleri yumruklarıyla yıkan adam

İlk oyunda olduğu gibi yine her gördüğünüz nesle kırılabiliyor. Yüksekten atladığınızda yerde deformeler oluşuyor. Hatta gözünüz alabildiğince yüksek olan binaları bile yeteri kadar yumruklarsanız yıkmak mümkün. Başlangıçta bahsettiğim gibi bu sefer oyunun geneli New York şehrinde geçiyor. Bu aralar zaten piyasadaki birkaç yapım yüzünden iyice New York yerlisi olduk sayılır. Şehir canlı olmuş. Devamlı akan trafiği ve insanları var. Hatta metrolar bile eklenmiş. Gerçi koskoca Hulk nasıl metroya binip şehrin öteki ucuna kadar gidebiliyor ben pek anlayamadım ama olsun. Şöyle bir baktığımda ana karakteri saymazsak The Incredible Hulk, Spiderman oyunlarını çok andırıyor. Ekranın sol alt köşesinde yer alan ufak harita yardımıyla işaretli yerlere gidip görevler alıyorsunuz. Bunlar hem konuyu ilerleten hem de ufak çaplı oyunları barındıran görevler. Mesela belirli bir sürede şehre ne kadar zarar verebilirsiniz ya da 25 tane aracı kaç saniyede patlatabilirsiniz gibi. Zamanla yaptıklarınıza göre karakteriniz gelişiyor. Farklı hareketler ve yetenekler kazanıyorsunuz. Bunlar için özel bir menü hazırlanmamış. Siz yaptıkça alttan uyarı geçiyor. Yani puanları biriktirip istediğiniz yeteneği kendiniz almıyorsunuz. Her şey otomatik gelişiyor. Şehir baştan itibaren tamamen açık olarak geliyor. Görev almayıp etrafı dağıtabilir, öteki ucuna kadar gidip manzarayı seyredebilirsiniz. Eğer şehre fazla hasar verirseniz polisler gelip sizi öldürmeye çalışıyor. Bunun için de ufak bir bar koyulmuş haritanın üzerinde. Tamamen dolduğunda başınız dertte demektir. Gerçi gelenleri öldürmekte pek zor değil. Zaten sağlığınız doğru dürüst düşmüyor bile. Saatlerce oynasanız da ölmek pek kolay değil.

Yeni halk kahramanı Hulk

Şehir ilk bakışta göze güzel geliyor. Özellikle bol çeşitli renkler kullanılması çok hoş. Ama oynadıkça aslında çok yavan olduğunu anlıyorsunuz. Sadece binalar koyulmuş, 10-15 çeşit araç hazırlanmış bir o kadar da sivil insan tipi herkes bir yerlere gidip duruyor. İnsan gerçekten şehrin yaşadığını hissetmiyor. Yüksek binalara tırmanıp etrafa baktığınızda sadece kısa mesafeyi net görebiliyorsunuz. Bir tarafta helikoptere bindiğinizde neredeyse bütün haritayı gördüğünüz GTA 4, öteki elinizde de burnunuzun ucunu zor gördüğünüz bir oyun. Her binanın her aracın hatta kaldırımların bile yıkılabiliyor olması görsellikte öne çıkan tek nokta. Ha bir de Hulk karakterinin kendi modellemesi var. Oyunlardan anlamayan bir insan bile rahatlıkla üzerine çok uğraşıldığını anlayabilir. O kadar bol poligonlu olmuş ki, en ufak kasının hareketleri bile dikkatli bakarsanız görülüyor. Ama bunların dışında geri kalan hiçbir görselliğe bu itina gösterilmemiş. Fizik motoru da vasatın üzerinde diyebilirim. Nesneleri fırlattığınızda bazen aşırı şekilde uçabiliyor. Görevlere hep aynı video sahnesi kullanılmış. Diğer videoları ise hep oyun içi olarak hazırlamışlar. Daha detaylı film havasında videolar görmeği tercih ederdim. Oyunda fazla yapabileceğiniz bir şey olmadığından sesler de kısıtlı kalmış. Müzik ise neredeyse hiç kullanılmamış. Çoğu firma müzik konusunda uğraş verirken nedense burada pek umursanmamış.

Kapatırken...

The Incredible Hulk aslında güzel bir potansiyele sahip. Grafikleri ve meziyetleri geliştirmeye çok müsait. Ama yapımcılar üzerinde pek uğraşmamış. Etrafı dağıtmak, yıkmak, parçalamak eğlenceli fakat insan daha fazlasını istiyor. Konu ve kurgu itibari ile de pek kalite vaat etmiyor. Öte yandan hiçbir Multiplayer seçeneği de yok. Hani canınız sıkkın olur amaçsızca kafanızı yormadan yarım saatinizi geçirmek isterseniz belki olabilir, ama ilk oyuna nazaran bu defa maalesef üzerine düşüp oynayacağınız bir yapım olmamış.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 6.12.2022 07:45
Kalan Karakter : 300 Gönder
The Incredible Hulk

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×