The Queen's Gambit dizisi Netflix'te rekor kırdı

The Queen's Gambit dizisi Netflix'te rekor kırdı

Özgür Deveci
Özgür Deveci 24.11.2020 - 15:16
Başrolünü Anna-Taylor Joy'un oynadığı The Queen's Gambit, Netflix'in bugüne kadar en çok izlenen mini dizisi oldu.

Başrolünü Anna-Taylor Joy'un oynadığı The Queen's Gambit, Netflix'in bugüne kadar en çok izlenen mini dizisi oldu. Netflix tarafından yapılan açıklamada dizi, ilk ayında 62 milyon izleyiciye ulaştı. Yayınlanan raporda, bir bölümün en az 2 dakika boyunca izlenmesinin baz alındığı belirtiliyor. 92 ülkede ilk 10'da yer alan dizi, İngiltere, Arjantin, İsrail ve Güney Afrika'nın da dahil 63 ülkede 1. sırada bulunuyor. Walter Tevis’in çığır açan romanından uyarlanan sürükleyici dizi, 23 Ekim 2020 tarihinde gösterime girdi.

Netflix Orijinal dizilerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Peter Friedlander, yazdığı bir blog gönderisinde "Üç yıl önce Scott Frank, Walter Tevis'in genç bir satranç dahisi hakkında yazdığı 1983 basımı The Queen's Gambit uyarlamasıyla bize geldiğinde bunun ilgi çekici bir hikaye olabileceğini düşündük. Ancak, hiçbirimiz The Queen's Gambit'in ve olağanüstü performansıyla Anya Taylor-Joy'un dünya çapında bir fenomen ve bugüne kadar en çok izlenen kısa senaryolu dizimiz olacağını tahmin etmedi." ifadelerine yer verdi.

The Queen's Gambit dizisi Netflix'te rekor kırdı

The Queen's Gambit dizisi, 62 milyon izleyiciye ulaştı

1950’lerde Kentucky’de bir yetimhaneye bırakılmış genç Beth Harmon, sakinleştirici ilaçlara bağımlı olma yolunda giderken satranca karşı inanılmaz bir yeteneği olduğunu keşfeder. Kendi şeytanları ile boğuşurken, yine ağrı kesici ilaçlardan yardım alan ve bunun yanında bazı takıntıları ile de uğraşan Beth, etkileyici ve zorlu bir satranç ustası olur. Satranç dünyasının erkek egemen tabularını yıkmayı ve geleneksel sınırları yerle bir etmeyi kafasına koyan Beth, bu yolda delilik ve dahilik arasında gidip gelmektedir.

Dizinin yönetmen koltuğunda oturan Scott Frank, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Ortaya çıkan sonuçtan ötürü hem memnun hem de şaşkınım. Bu durum, herhangi birimizin hayal edebileceğinin çok ötesinde. Ama yapımcı arkadaşlarım, dizinin oyuncu kadrosu ve set ekibi adına konuşacak olursak, her biri beni gerçekte olduğumdan daha iyi gösterdi. İnsanların dizimizi izlemek için zaman ayırmasına çok minnettarız ve hepimiz ileriye bakıyoruz. Size mini dizimizi sunmak üzere." ifadelerinde bulundu.

Son olarak dizinin Türkçe altyazılı resmi fragmanına aşağıdan göz atabilirsiniz.

Yorumlar 10
MK Okuru
MK Okuru 21.01.2021 14:48
Kalan Karakter : 300 Gönder
Spider_hip
Spider_hip 25.11.2020 16:14
Belki insanların biraz daha satranca ilgili duymalarını sağlaması açısından iyi olabilir. Türkiye'de ne yazık ki satranç neredeyse 0 dolaylarında.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 24.11.2020 23:52
dizi bittikten sonra gerçek sanıp google de araştırmaya başlamıştım müthiş yapım gerçekten
Spider_hip
Spider_hip 25.11.2020 16:14
Birebir gerçek olmasa da, Judit Polgar'ın hayatından da esinlenmeler olduğu söyleniyor. Zaten 1980 lere kadar normalde dünya satranç şampiyonasında kadınların yer almasına bile izin verilmiyordu. Dünya genel olarak bu kadar ilkel bir yer ne yazık ki. Judit Polgar da benzer olayları çok yaşadığını anlatmıştı. 3 katım yaşımda adamlar bile sürekli asılıyordu, taciz ediyordu demişti. Bir keresinde ruj sürdüğüm için rakibim kavga çıkarttı, dikkatimi dağıtıyor falan dedi demişti. Rezalet bir durum yani.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 24.11.2020 20:05
Bir satranç maçında oluşabilecek kombinasyonların, ihtimallerin sayısı şu anki sıradan bir akıllı cep telefonunun hafızasının 1000de1 bile yer kaplamıyor, işlemcisini ısınmasına dahi sebep olamıyor, bu yüzden bütün kombinasyonları bilen ve buna göre oynayan 2 bilgisayar sürekli berabere kalıyor.
Spider_hip
Spider_hip 25.11.2020 16:09
Google'ın yapay zekası, tüm kombinasyonları bilen bilgisayara da fark attı, defalarca yendi.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 24.11.2020 19:39
Netflixin klasik pc ci kafalarında diziler filmler çekmesi gına getirdi ama bu dizi fena değil
MK Okuru
MK Okuru 25.11.2020 12:05
Diziyle klasik pc kafası ?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 25.11.2020 09:36
Birçok netflix dizisine göre güzel mini dizi. Gerçek değil senaryo alakasız ve oyunları Kasparov bizzat yazdı senaristlere o nedenle karşılaşmalar gerçekçiydi. Dizi izlenir.
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×