Türkiye’de Oyun Fiyatları Neden Pahalı?

Türkiye’de Oyun Fiyatları Neden Pahalı?

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 27.06.2017 - 16:42
Sorun sadece dağıtıcıda mı?
Ülkemizde, oyuncular arasında belki de en çok tartışılan konu, perakende marketlerde satılan oyunların neden pahalı olduğu konusudur. Bu konuda oluşan genel kanı, konunun distribütör kaynaklı olduğudur. Bu yazıda ise bunun üzerinde biraz fikir üreteceğiz.
 
Esasında bu konuyu sorgulayabilmemiz için ilk olarak Türkiye’deki kurlara bakmamız gerekir. Özellikle son yıla baktığımızda dövizde yıl bazında yaklaşık %20’lik bir yükseliş söz konusudur. Ayrıca ekonomistlerin de sürekli belirttiği gibi kurların sürekli dalgalanması karşısında firmalar, fiyatlarını oluştururken mevcut kur riskini de göz önünde bulundurarak bu dalgalanmaya karşı önlem alır. Tabii böyle olunca da bu fiyata ekstra yük getirir. Daha kötü olanı ise kur düşse dahi ürünün ithalat aşamasında kur, sabit bir maliyet oluşturduğu için firmalar, herhangi bir indirim uygulama şansına sahip olamazlar. Ancak burada kur yükseldiğinde ithal edilmiş bir ürüne ek fiyat yapmak da firmaların bazen başvurduğu, çok doğru olmayan bir uygulama olmaktadır.

Türkiye’de Oyun Fiyatları Neden Pahalı?
 
İkinci konu, yurtdışından satın alınan oyunların ilk dağıtıcılarının Türkiye’ye uyguladığı fiyat politikasıdır. Esasında en önemli iki konudan biridir bu. Avrupa ve Amerika bazlı yabancı para birimleri Türk Lirası karşısında değer kazanırken, ülkelerde oyun fiyatları bu ülkelerin döviz cinsinden belirlenir. Türkiye’nin, dünya perakende oyun sektöründeki payı çok düşük olması nedeniyle Türkiye’ye özel bir fiyat politikasına her firma olumlu bakmaz. Tabii istisnai olarak CD Projekt Red gibi bazı firmaları saymamız mümkün olsa da bu örnekler bir elin beş parmağını geçmezler. Genel olarak Polonya gibi ülkelerle kıyaslansak da esasen Rusya gibi çok uygun fiyatlarla oyun satın alan ülkeler arasında değerlendirilmemiz gerekir. Bunun sebebi de Türkiye’deki 15 ile 24 yaş arasındaki gençler arasında %25’e yaklaşan işsizlik oranı (Kaynak: TÜİK verileri 2017) ve asgari ücretin döviz cinsinden satın alma gücünün, Avrupa ülkelerine göre çok daha zayıf olması olarak gösterilebilir.
 
Üçüncü konu ise tabii ki distribütörlerdir. Türkiye’deki büyük oyuncular, rekabet ederken gereğinden fazla operasyon riski taşırlar. Ancak sektör dengeleri bu kadar ciddi bir operasyon yükünü kaldırmaz. Özellikle saha satış personelleri, promotörler ve bölge satış sorumlularındaki plansız büyümeler, çoğu zaman bir şirketin gelir tablosundaki en büyük gider kalemi olur. Tabii bir anlamda istihdam edilen kişi sayısının yükselmesi sevindirici olsa da, sektörün hacmi sebebiyle dağıtıcı firmaların daha yüksek karlılık oranlarıyla çalışması kaçınılmaz oluyor.

Türkiye’de Oyun Fiyatları Neden Pahalı?
Son olarak ise alt dağıtıcıların oyun maliyetine yansımaları görülmektedir. Özellikle son dönemde Rekabet Kurumu’nun yayınladığı yazışma örneklerine bakıldığında %30 ve üstü kar marjlarıyla çalışıldığını tahmin etmek pek zor değil. Bu da oyunun fiyatlarının neredeyse %18 katma değer vergisiyle beraber fiyatın bir kat artmasına ve kullanıcılar için korkunç rakamlar oluşmasına sebebiyet veriyor. Tabii perakendecilerin de çalıştırdığı personeli bu işlerle istihdam ettiğini düşünürsek anlaşılır olmasına karşın yine sektör hacminin bu giderleri karşılamadığını söylememiz mümkün.

Türkiye’de Oyun Fiyatları Neden Pahalı?
Bu sorunun belki de en net çözümü Türkiye’de oyun üretiminin artması. Son dönemde çıkmaya başlayan kaliteli oyunlar yüzümüzü güldürmeye başladı. Mount & Blade, No: 70, Conarium gibi oyunlar bizleri son derece ümitlendirmektedir. Önümüzdeki dönemde Türk yapımı oyunların sayısının artışı ve dünyaya açılmasıyla Türkiye’nin çok daha ciddi bir oyuncu olacağını ve Türkiye için daha özel fiyatlar oluşacağını düşünüyoruz. 

Türkiye’de Oyun Fiyatları Neden Pahalı?
Bunlar, bizlerin son dönemde yaşadığımız gelişmelerin sonucunda edindiğimiz fikirlerden bazıları. Peki sizler ne düşünüyorsunuz? Türkiye’de sizce oyun fiyatlarının uygun seviyelere gelmesi için neler yapılabilir?
Yorumlar 123
MK Okuru
MK Okuru 5.12.2020 14:52
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 7.07.2017 03:08
Yurt dışında yaşıyorum şuan memlekete geldim kuzenin steamdeki fiyatları bendeki fiyatlardan %50 25 arası daha ucuz Türkiye de oyun fiyatları diger ülkelerden daha ucuz
MK Okuru
MK Okuru 13.04.2020 04:02
Ne yalanı lan steam türkiyede bedava ispanyada steam bi bok satın alamazsın çok pahali
MK Okuru
MK Okuru 4.02.2019 17:36
yalan söylüyorsun
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 8.07.2017 19:40
Ne istihdamı be ürümü üretiliyor sanki. Bizim ülkemizdeki parakendeciler kazanacak köşeyi dönsünler diye fiyatlar uçuk. Devlette fazla vergi aldığı için mutlu. Haram olsun ceplerine giren paralar..
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 6.07.2017 22:35
oyuna para mı verilir ya :D
MK Okuru
MK Okuru 7.07.2017 16:20
neden millet sana veya ailene emeklerinin karşılığı olarak maaş vermiyor mu?veya esnaf bir insan için müşterisi aldığı ürün veya hizmet karşılığında parası neyse vermiyormu?arkadaş ayıptır yaptığın,resmen hırsızlık yapıyorsun birdebununla eğleniyorsun.yarın senin emegini calsalar gülermisin acaba?..
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 27.06.2017 21:46
gücün yetmiyorsa torrent. 200tl fiyat etiketi olan oyun buldum enayi miyim ben vericem o parayı
MK Okuru
MK Okuru 6.07.2017 14:39
amma karakter yoksunu hırsız varmış bu sitede be,adamlar doğru söylüyorlar,ya indirim bekleyin yada oynamayın arkadaş amma alıştınız herseyin korsanına.yok filmi korsan izle,yok oyunu korsan oyna,ayakkabıyı çakma al.ruhunuz fakir oglum sizin.hırsızlık cigerinize islemis imkanınız olsa soygun yaprsnz
KARTALIZMA
KARTALIZMA 6.07.2017 09:53
Türkçe çıkan oyunların hepsini orjinal alıyorum. Fakat far cry ve ac serileri gibi oyunlar çoğunlukla torrent.
komikaze
komikaze 6.07.2017 00:44
13:11 Giyim ve yakıt elzem şeyler yani hayatını idam ettirebilmek için gerekli bir durum.Oyunla bu iki eylemi kıyaslaman yanlış bir durum.Oyun tamamen kişisel zevkler için yapılan bir eylem . düşünün ki böyle bir eylem olmasına rağmen haddinden fazla pahalı.Zaten Aral için saydırmaktan yoruldum :)

Benim fikrime göre arkadaş bütçeniz yetmiyorsa . istediğiniz oyunda bir türlü indirime girmiyorsa ÇATIR ÇATIR İNDİRİN BEDAVAAAYA.. :)
MK Okuru
MK Okuru 5.07.2017 23:50
enayi değil hırsızsın :))
MK Okuru
MK Okuru 4.07.2017 00:50
19:23 BiLADER, daha fazla tartışmanın mantığı yok. Kim ne isterse onu indirir buna hiç kimse karışımaz! Sonuçta fiyatlar belli! Adil fiyat olsaydı korsana karşı olurdum. Yapımcılar korumaya vereceği parayı fiyat indirimi için kullansa iyi olurdu, tabi Aral varken fiyatlar ne kadar iner Allah bilir.
MK Okuru
MK Okuru 3.07.2017 19:23
07.08 aral hırsızın kralıdır,ama aral ne kadar hırsızsa sen de o kadar hırsızsın,milletin emeğini hiçe sayan,alın terini söüren bir haramisin,senin gibi torrentçilerin ip adresleri tespit edilip hakkında yasal işlem başlatılmalı,pc platformunun yapımcılar tarafından ikinci plana atılma sebebisiniz!!
MK Okuru
MK Okuru 3.07.2017 07:08
13:11 "Ben oyun geliştiricisi olsaydım ülkelere göre fiyat belirlerdim" Bu yorumu yazan benim BİLADER, indirimmiş bak bak. Gta 5 çıkalı 4 yıl oldu hala 70 TL nin altına inemedi! Böyle indirim olacaksa hiç olmasın daha iyi! Aralın'da yaptığı bir nevi yasal hırsızlık bunu da unutma! Korsana Evet!
MK Okuru
MK Okuru 2.07.2017 13:11
14:04 İNDİRİM BEKLEYECEKSİN O ZAMAN BİRADER,ben de ulkede ki giyim ve yakit vergilerinden sikayetciyim,cakma urun mu kullanayim,hirsizlik mi yapayim,kacak mazot mu kullanayim?bak birader hirsizlik hirsizliktir,bunu duygu somurusu ile mesru gosteremezsiniz,adam istedigi fiyati koyar aral'a aglayin.
Rahro Uth
Rahro Uth 1.07.2017 12:38
İnsanların emeği ile oynamaya hakkımız yok doğru ama onların da milleti kazıklamalarına hakları yok!

100tl üzeri her oyun korsana müsaittir. İndirin indirtin.
MK Okuru
MK Okuru 30.06.2017 14:04
00:18 Oyunlar dijital olarak pahalı zaten! Kutulu olanları saymıyorum bile! Fiyatlar pahalı olduğu sürece korsan asla bitmez! Ben oyun geliştiricisi olsaydım ülkelere göre fiyat belirlerdim, CD Projekt gibi! Bunlar ise resmen yasal soyguncu haline gelmiş! Fiyatlar uçuk olduğu sürece Korsana Evet!
MK Okuru
MK Okuru 29.06.2017 00:18
git digital olarak al ozaman,alamiyorsan da indirim bekle,insanlarin emegiyle oynama hakkiniz yok,gelip birileri sizin hakkinizi gaspetse ziril ziril aglarsiniz "omo bonom omogommm" diye feryat edersiniz,hah iste bu oyunlarda onlari yapanlarin emegi,senin yaptigin hirsizliktir,haramiliktir,o kadar..
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 4.07.2017 23:22
korsan oyun indirenler tespit edilip indirdiği oyunun 10 katı parası alınmadıkca Türkiyede oyun sektörü gelişmez.
MK Okuru
MK Okuru 5.07.2017 15:21
aynen oyle katiliyorum
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×