Türkiye internet hızında Avrupa sonuncusu oldu

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 23.09.2020 - 12:16
Türkiye internet hızı konusunda hala çok yol alması gereken ülkelerden birisi. Yeni bir araştırmaya göre Avrupa'da ise sonuncu sıradayız.

Bir araştırmaya göre Türkiye internet hızı konusunda Avrupa sonuncusu durumunda. Ülkemizin maalesef internet hızı konusunda alması gereken daha uzun bir yolu var. Bazı bölgelerde yüksek hızlar verilebilse de altyapının durumunu ülke geneline kıyasladığımızda üzücü bir tablo ile karşılaşıyoruz.

Büyük şehirlerde bile internet hızlarının ortalamayı tutturamadığı bölgeler bulunuyor. Sık sık port sorunu sebebiyle aylarca bekleyen kullanıcıların durumlarına da şahit olabiliyoruz. Peki Avrupa bölgeleri ile kıyasladığımızda Türkiye'nin internet durumu nasıl bir çizgide ilerliyor dersiniz?

İnternet hızında Balkan ülkelerinin gerisindeyiz

Speedtest.com sitesinin yayınladığı verilere göre Türkiye internet hızı konusunda Avrupa'da sonuncu sırada yer alıyor. Firma geçtiğimiz Nisan ayında topladığı veriler doğrultusunda bir rapor yayınlamış ve bu rapora baktığımızda durumun çok da iç açıcı olmadığını görüyoruz. Avrupa ülkeleri için bir harita yayınlayan firma haritayı veri alınamayan bölgeleri saymaz isek genel olarak dört kısma ayırmış. Hız olarak yapılan bu ayrımda ülkeleri bağlantı hızı ortalamalarına göre farklı renklerde görüyoruz. Ülkemiz ise ortalama hız bakımından 0 - 50 Mbps bölgesinde bulunuyor.

İndirme hızlarının ortalamasına yer verilen bu haritada Türkiye 24 Mbps ortalama ile sonuncu sırada yer almış. Birinci sırada ise 152 Mbps indirme hızı ile İsviçre ve Romanya bulunuyor. Bulgaristan 58 Mbps hız ile dikkat çekerken Balkan ülkelerinin de hız olarak gerisinde kaldığımızı görüyoruz. Bize en yakın bağlantı hızları ise 27 Mbps ile Kıbrıs ve 26 Mbps ile Yunanistan olmuş. Yayınlanan bu haritaya aşağıdan göz atabilirsiniz.

Türkiye internet sıralamasında dünyada kaçıncı?

Oyunlar ne kadar internet harcıyor?

Türkiye internet hızında Avrupa sonuncusu oldu

Yorumlar 20
MK Okuru
MK Okuru 21.10.2021 12:41
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2020 22:15
Bir Kablolu yayın internet şirketinden 100mpbs akıllı sınırsız kullanıyorum aylık 81TLye... Arkadaşlar şu an 96 TL gibi satılıyor yenilere...96 bölü 7 eşittir 12...Yani yaklaşık 12-13 dolara 100 mpbs internet var Türkiye'de ve çok ta memnunum...Çok bilinen satıcılar pahalı ve düşük mpbs veriyor...
MK Okuru
MK Okuru 5.07.2021 21:20
Nerde yaşıyorsun bilmiyorum ama burası istanbul bayrampaşa, sırasıyla ttnet-turknet-ttnet kullandık, 2'si de aynı altyapıyı kullanıyor, ttnet dümdüz düşük hız veriyor turknet 2 ay sonra, iptal edip komisyon ödedik mecbur. Internetim sık sık kesiliyor, müşteri temsilcisi çalışma var, sonra ara diyor.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 5.07.2021 21:14
Internet kablomu yerin altına sokmasınlar gerçekten gerek yok, pencereden içeri alırım ben onu kışın dahi yeter ki 1megabayt/saniye'yi geçeyim artık 10 yıl geçti ya, 10 katına çıktı oyunların boyutu 10 günde indiriyorum 1 oyunu
Kalan Karakter : 300 Gönder
Naru61
Naru61 25.09.2020 13:48
tam da beklenilen buydu
Kalan Karakter : 300 Gönder
shehzadeMurat31
shehzadeMurat31 24.09.2020 14:43
bütün internet servisi sunan firmaların Allah bin belasını versin!... şerefsizler, resmen para hortumluyorlar... en baş şerefsiz ise Türk Telekom...bok gibi bir altyapı yapmış...hatta yapamamış... habire televizyonda kendilerini öven reklam yapıyorlar... Türkcell Superbox desen o da aynı bok...Türk Telekom'u Araplar'a satarsanız olacağı bu...
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 23.09.2020 23:11
üstüne üstlük 4 yıldır kullandığım modeme de bu sene kira parası verir olduk. Devletimiz sağolsun tüketiciler için çalışıyor!
Her ay 5 tl kira parası alıyor SOL.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Türkiye internet hızında Avrupa sonuncusu oldu

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×