TV'niz Xbox Series X için yeterli mi?

Berat Darıcı
Berat Darıcı 11.05.2020 - 11:24
Xbox Series X için duyurulan oyunlardan bazı şimdiden 4K 120FPS desteğine sahip. Peki evinizde bulunan TV bu değerler için yeterli mi?

Xbox Series X için Inside Xbox etkinliğin de konsol için optimize edilmiş 13 yeni oyun gösterildi. Bunlardan 10 tanesi Smart delivery özelliğini desteklemekte. 13 oyundan bir tanesi yarış oyunu Dirt 5 olarak karşımıza çıktı. PC, Playstation 5 ve Xbox Series X için geliştirilen oyun 120 FPS olarak Xbox Series X'de oynanabilecek.

Smart Delivery sayesinde Xbox One için oyunu aldığınız zaman Xbox Series X içinde oyunu satın almış oluyorsunuz. Elbette ücret ödemeden. Codemasters tarafından geliştirilen oyunun 4K 120 FPS değerleri için optimize ediliği biliniyor.

Yüksek kare hızları ve çözünürlükler yeni nesil konsolların yarıştığı başlıca başlıklardan bazıları. Elbette oyunların daha yüksek FPS değerlerinde çalışması için grafik anlamında bazı özellikleri kaybetmeleri gerekiyor. Burası oyunu yapan ekibin tercih etmesi gereken seçimlerden bir tanesi oluyor.

Xbox Series X için HDMI 2.1 destekli bir TV'ye ihtiyacınız var.

PC tarafı ve monitörleri için yüksek Hz monitörler ve oyunlar artık bir standart haline gelmiş durumda. Fakat çoğu zaman 30 ya da 60 FPS oyun oynatan konsolların, yüksek Hz değerlerine sahip ekranlara ihtiyacı olduğunu yeni nesile kadar söyleyemezdik. Artık böyle bir sorununuz var.

Yapımcılar daha yüksek FPS değerleri için oyunların grafiklerini yeterince yükseltmezken sizin bu FPS değerlerinden faydalanamayacak olmanız kötü olur. Eğer 120 FPS değerlerinde bir oyun oynayacaksanız önce bu özelliğe sahip bir TV almanız gerek. Çoğu TV'nin 120 Hz desteği var. Fakat işler burada bitmiyor. Bazı yönlerden detaya girmek önemli.

TV'niz Xbox Series X için yeterli mi?

Konsolun ekrana gerekli çözünürlüğü ve sesi aktarabilmesi için HDMI 2.1 arayüzüne ihtiyaç var. Burada kaliteli kablo kullanmak çok ama çok önemli. HDMI bir standart. Microsoft Xbox Series X'in HDMI 2.1'i desteklediğini söylüyor. Fakat HDMI 2.1 destekli bir TV'ye sahip olduğunuzdan emin değilim. Eğer evinizde bulunan TV'yi geçen yıl aldıysanız bile HDMI 2.1 desteklememe ihtimali çok yüksek.

HDMI 2.1 bağlantısı 48 Gbps veri bant genişliğine izin vermekte. Bu sayede 12 bit HDR 4K videoyu 120 Hz kalitesinde izleyebilirsiniz. 12 bit yüksek bir değer değil bunu da ek olarak belirteyim. Şimdi burada da bazı sıkıntılar var. HDMI 2.1 destekli bir TV'ye sahip olsanız bile 48Gbps veriyi taşımanız mümkün olmayabilir. Çoğu TV bu noktada tökezliyor. Bu konuda son yıllarda çıkmış Samsung ya da LG OLED TV'lere baksanız iyi olur.

Yorumlar 11
MK Okuru
MK Okuru 7.12.2022 16:01
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.05.2020 23:18
aga senelerdir konsol oyuncusuyum, şukadar şeyle ugrasıp ustune yeni tv için masrafa gireceğime gider paşalar gibi pc alırım bu nedir ya.
MK Okuru
MK Okuru 17.03.2021 20:56
xbox series s almak daha mantıklı değil mi
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 13.05.2020 15:16
Sony tv'ler tırt. Üstelik çok pahalı. Sony panel teknolojisi olarak LG ve Samsung'un çok gerisinde. Sony sadece digital görüntü işlemcisi ile aradaki farkı kapatıyor. Sırf görüntü işlemcisi için Sony alınmaz. Samsung Q LED oyunlar için tercih edilecek birinci tercih. Üstelik Amd freesync desteği var
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.05.2020 15:45
Bilgi için teşekkürler
Kalan Karakter : 300 Gönder
Barış Höl
Barış Höl 12.05.2020 02:17
Allahım kendisi ayrı tvsi ayrı dert 6000 tl civarlarında çıksa bari
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.05.2020 01:52
Yalnız dolar atmadan önce xbox one x gibi cihazları çok uygun fiyata alabiliyordunuz. Konsolun asıl amaçlarından biride çok pahalı bilgisayar donanımlarında kaçıp, aynı performansı daha uyguna alabilmeniz amaçlar. Yani bir konsolla aynı kaliteyi veren bir bilgisayar arasında fiyat farkı çok fazla
Kalan Karakter : 300 Gönder
TV'niz Xbox Series X için yeterli mi?

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×