Amnesia: Rebirth İnceleme

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek 19.10.2020 - 16:08
Korku türünün klasiklerinden Amnesia serisinin son oyunu Amnesia: Rebirth incelemesinde oyunun teknik ve temel detaylarının hepsine değiniyoruz. Bu arada oyun çok iyi!
Platformlar PC, PlayStation 4
Amnesia: Rebirth İnceleme
  • Yapımcı - Yayıncı Frictional Games - Frictional Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Korku
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 80
Artılar + Hikayeyi asla tahmin edemiyorsunuz
+ Nesne etkileşimleri gayet başarılı
+ Bölüm tasarımları enfes
+ Grafikler ve atmosfer harika!
+ Çevre sesleri ve müzikler güzel yapılmış
+ Fizik tabanlı nesnelerle çözdüğünüz bulmacalar keyifli
Eksiler - Bulmacalar daha zor olabilirmiş
- Hikaye bir yerden sonra herkesin ilgisini çekmeyebilir
- Sizi korkutması gereken ana düşman yeterince korkunç değil

Herkese selamlar, bugün korkunun klasiklerinden bir seriden gelen, klasik korku oyunlarının tanımını yeniden şekillendiren Amnesia: Rebirth oyunundan bahsedeceğiz. Siz oyun oynadığınızı sanarken size oyunlar oynayan ve bir şekilde sizi kendi rızanızla kucağına davet eden bu yapımın detaylarına ineceğiz. Ne ucuz diye adlandırabileceğimiz bir anda fırlamalar ne de "senin ne sorunun var da buraya giriyorsun?" diye sordudan hamleler. Tamamıyla klasik bir korku oyunu ve tamamıyla Amnesia...

Amnesia: Rebirth oynamıyorsunuz, o sizinle oynuyor!

Hikayenin giriş kısmını anlatıp geçeceğim, her saniyesini ve bulduğunuz her notu okumanın anlam kazandırdığı bir yapısı olduğu için gerisi spoiler olacaktır. Ana karakterimiz eşi Salim ile birlikte bir uçak seyahatinde. Salim Cezayirli, bizim karakterimiz Tassi de Fransız. Cezayir çöllerinin üzerinde seyrederken bir anda uçak bir çeşit arıza vererek düşüyor. Başlangıç biraz klişe gibi ilerlese de animasyonlar ve sahnenin gerginliği bu klişeliği bastırıyor diyebiliriz. Uçakta uyanarak başlıyoruz ve karakterimizin kontrolü ilk kez bizim ellerimizde oluyor. Hikayenin baya dolambaçlı ve size bir şeyi "tam olarak aldığınızı hissederken asla almamış olduğunuzu gösteren" türden olduğunu söylemeliyim. Düşmanınız asla tam olarak düşmanınız değil, sizinle sürekli oynuyor ve zayıf noktalarınıza saldırıyor. Bunun da hikayenin ilerleyişi sırasında oyundaki karakter ile sizin yer yer aynı şeyleri düşünmenize yol açtığını belirteyim.

Amnesia: Rebirth İnceleme

Oynanış mekanikleri ve bulmacalarla başlamak istiyorum. Amnesia serisinin vazgeçilmezi fizik nesneleriyle etkileşim bu oyunda da çok önemli. Bazen bir tahtayı alıp doğru şekilde yere bırakarak üzerinden geçmeniz gerekiyor, bazen de sadece merak edip bir çanağı kırarak sizin için hayati önem taşıyan kibrit bulabiliyorsunuz. Kibritler demişken, oyunun büyük bir kısmı kapalı ve karanlık ortamlarda geçiyor. Bir korku oyunundan günlük gülistanlık bir parkta geçmesini de bekleyemezdik. Ortamlar alabildiğince dar ve tehditkar. Fizik nesneleriyle olan etkileşimleriniz ve diğer sabit nesnelerle girdiğiniz etkileşimler çok başarılı. Kontrolcü ile oynadım ve yer yer yaptığım şeyleri hissettiğim oldu. Bu korku oyunlarında çok önemli ancak çok da göze çarpmayan bir kısım. "Yaptığınız şeyleri hissetmek" oyunun size doğrudan bir kanal yoluyla bağlayıp sizi gönlünce korkutabilmesini sağlıyor. Bu da iyi geliştirilmiş bir korku oyununu diğerlerinden ayırır. Amnesia bu anlamda geçer not aldı diyebilirim.

Amnesia: Rebirth İnceleme

Ayrıca diğer Amnesia oyunlarını oynadıysanız aşina olduğunuz bir sistem hala varlığını sürdürüyor. Karakterimiz karanlıkta kaldığında ya da yalnızca korkunç şeyler gördüğünde (buna yükseklik korkusu da dahil) stres seviyeniz yükseliyor. Bazı bölümlerde "Ludanum" adı verilen rahatlatıcı ilaçlar bulabiliyorsunuz ancak bu çok nadir oluyor. Genelde bu stres anlarında aydınlık olan bir yere geçip bir süre beklemeniz gerekiyor, başka yöntemler de var ancak spoiler olacak. Bahsetmesem de onları da çok beğendiğimi, oyunu oyuncunun nazarında içselleştirdiğini söylemeliyim. Stres vücudunuzu ele geçirdiğinde bir anlamda karanlık tarafa geçiyorsunuz. Stres ile tetiklenen bir hastalığınız var ancak bunun ne olduğunu ne doktorlar biliyor ne de siz.  Amnesia Rebirth'ün temel yapısı "kaç ve kurtul" üzerine, çoğu zaman saklanmak durumunda kalmıyorsunuz. Korku olayları genelde tetikleyiciler ile çalışıyor ancak bir yerde gereğinden fazla oyalanırsanız rastgele korkunç şeyler yaşayabiliyorsunuz. Bu da "ben burada göreceğim her şeyi gördüm şimdi gönlümce gezip etrafı kurcalayabilirim" hissini alıyor. Yerine "aman tadımız kaçmasın gidelim buradan" diyerek ilerleyişe devam etmenizi sağlıyor.

Amnesia: Rebirth İnceleme

Bölüm tasarımları ve grafikler bambaşka bir şey!

Bölüm tasarımları resmen "ben korku oyunuyum" diye bağırıyor. Gezinirken her an bir yerden bir jumpscare (ekranınızda bir anda beliren korkunç şeyler) ile karşılaşacakmış gibi hissediyorsunuz. Hayır... Amnesia öyle bir seri değil. Ucuz korkutma hareketleri yok, eğer korkutursa iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Sadece şu konuda belki eleştirebilirim, bölümlerde çok fazla fizik nesnesi olması yürürken bunlara takılabilmeniz anlamına geliyor. Onları da kolaylıkla kaldırıp atabiliyorsunuz. Amnesia Rebirth oynarken elinize sığacak ve kaldırabileceğiniz her şeyi kaldırıp yerini değiştirebiliyorsunuz. Bazı kısımlarda bu özellik bulmacalarınız için size yardımcı olurken bazen de sadece bir kapıyı açmaktan korktuğunuz için kapıya çanak çömlek fırlatarak açılmasını sağlayabiliyorsunuz. Tabi bu her kapıda olmuyor, bazı kapıları çekmek gerekiyor. Bölüm tasarımlarında son olarak şuna da değineyim, harika bir çeşitlilik mevcut. Bazı haritaların bazı yerlerinde birden çok yolunuz oluyor ve birini seçerek ilerliyorsunuz. Bunlar oyun deneyiminizi değiştiriyor ve oyun bittikten sonra bir "yeniden oynanabilirlik" kazandırıyor.  Ayrıca bulmacaları da çözmenin birden fazla yolu var ve bu yollar oyun deneyiminizi etkiliyor.

Amnesia: Rebirth İnceleme

Gel gelelim grafikler ve atmosfer kısmına. Oyun bu anlamda gerçekten çok etkileyici. Yazarken iki kez düşünüyorum "abartıyor muyum acaba?" diye fakat abarttığımı düşünmüyorum. Bazı sahnelerde gerçekten büyüleyici görünüyor ve korksanız bile çok güzel göründüğü için sanat kaygısı güderek cellatınızın baltasına aşık olabiliyorsunuz. Hayır burası bir spoiler değil, oyunda cellat ve balta yok. Aydınlatmalar, parçacıklar, özellikle dinamik aydınlatmalar (kibrit, gaz lambası gibi) çok güzel bir görsellik sağlıyor. Oyunun bir kısmında mağaralarda bulunuyorsunuz, burada yine yukarıdan gelen ışık huzmeleri, karanlığın belirsizliğini çok güzel hissettiriyor. Karanlık demişken, oyunda ışığınızın olmadığı yerlerde de ufak bir aydınlatma desteği alıyorsunuz. Karakteriniz çevresini çok az yalnızca yolu görebileceğiniz şekilde aydınlatıyor. Bunun ne kadar gerçek dışı bir olay olsa da korku oyunlarında olmasının gerekliliğine inanıyorum. Doku çözünürlükleri çok güzel fakat burada bir şey çok dikkatimi çekti. Ana düşmanımıza yeterince yaklaştığımda çok da korkulacak bir şey olmadığını gördüm. Evet, birkaç kez delilik yapıp üstüne koştum. Model olarak daha detaylı ve daha ürkütücü görünebilirmiş, ancak animasyonları çok deli! Çığlıklar atarak kaçmanızı sağlıyor. Performans olarak ise benim hafiften yaşlanmakta olan sistemimde çok iyi çalıştı. En yüksek ayarlarda dahi sabit 60FPS aldım. Optimizasyonu oldukça başarılı.

Amnesia: Rebirth İnceleme

Bir paragraf da oyunun bende bıraktığı izler için açmak istiyorum. Öncelikle dokunaklı ve etkileyici bir hikayesi olduğunu belirtmeliyim. Çok enteresan yerlere giden ve Cezayir'de bir çölde geçtiği için içinde İslam unsurları da barındıran hikayesine ilk etapta yabancılık çekmiyorsunuz. Sonradan fazlasıyla dallanıp budaklanıyor ve bambaşka bir boyuta geçiyor. Burada "Ne oluyor farklı bir oyun mu oynuyorum ben" tarzında düşüncelere sürüklüyor sizi.  Ancak bir yerden sonra hikaye herkesi etkileyecek bir hikaye olmaktan uzaklaşabilir. Buna sizin ilgi alanlarınız ve hayata bakışınız büyük etki ediyor. Bulmacaları çözdükçe verdiği ilerleme hissi tatmin ediyor ancak bulmacaları yeteri kadar zor bulduğumu söyleyemeyeceğim. Oynamaya karar verirseniz çok fazla yaşayacağınız "ulan hep gözümün önündeymiş nasıl atlamışım" hissi oyunun size çok az yardım etmesinden ötürü yaşanıyor. Bu da oyun süresini kişiden kişiye değişken hale getiriyor. Öyle ki bulmacaları çok hızlı çözerek ilerleseniz bile oyunu 10-15 saatten önce bitirmeniz zor. Zaten oyunun başında "Oyunu bitirmek için oynamayın. Hikayeyi ve olayları anlamak için gayret edin" tarzında bir metin beliriyor. Daha girerken oyun size bunun bir speedrun macerası olmadığını, hikayeyi irdeleyerek ve ipuçlarını dikkatlice izleyerek ilerlemeniz gerektiğini söylüyor. Zaten oyunu bitirdikten sonra bile tekrar başlayıp ilk seferde girmediğiniz ve görmediğiniz yerlere girerek tekrar oynamak ve farklı bir deneyimle tekrar bitirmek gibi bir şansınız var. Yani oyunu satın aldığınızda sizi uzun bir süre ekran başına kilitleyecektir.

Amnesia: Rebirth İnceleme

Uzun lafın kısası

Amnesia: Rebirth serinin klasik dokusunu bozmadan eklediği yeniliklerle şahane bir korku oyunu olmuş. Eğer korku oyunu arıyor ve ekrana bir şeyler fırlatmadan, "edebiyle delikanlı gibi beni korkutsun" diyorsanız sizin için bu oyunu gönül rahatlığıyla önerebilirim. Psikolojik korkunun tanımını yeniden şekillendiren, grafikleriyle, atmosferiyle ve bölüm tasarımlarıyla sizi içine çekip, sonra sizinle başka başka oyunlar oynamayı başaran nadir yapımlardan. Ancak eğer "kaç ve kurtul" tarzındaki korku oyunlarından ziyade mücadele edebileceğiniz ve düşmana yanıt verebileceğiniz oyunlar arıyorsanız uzak durun, sizin için bu oyun fazlasıyla sıkıcı gelebilir. Steam ve Epic Games Store üzerindeki fiyatı sunduğu deneyime nazaran oldukça uygun, aynı zamanda boyutu da inanılmaz büyük değil.  Oyunda Türkçe dil desteği olmadığından hikayeyi anlamak ve derinliklerine dalmak için iyi bir İngilizce bilginiz olması gerektiğini de söyleyeyim. Amnesia: Rebirth oyunundan size aktaracaklarım bu kadardı, bir başka incelemede daha görüşmek dileğiyle. Sevgi ve oyun ile kalın.

Yorumlar 11
MK Okuru
MK Okuru 25.05.2022 22:29
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 21.10.2020 00:01
Ya bu kaç saklan korku oyunlarından gerçekten keyif alıyor musunuz? Bir türlü beğenemedim şu türü
MK Okuru
MK Okuru 27.10.2020 01:25
Soma cok iyidir. Oynamadiysan cok tavsiye ediyorum. Amnesia adi altinda cikan oyunlar ise bes para etmez gercekten. Soma ile bu sacmaliklari yapan ayni firma olamaz
Kalan Karakter : 300 Gönder
babayaro
babayaro 19.10.2020 23:14
Öncelikle inceleme için çok teşekkürler. Baya merak ettiğim bir oyundu ve hemen çıkar çıkmaz Türkçe bir kaynaktan görüş yazısı okumak güzel bir ayrıcalık. Üstelik yazı içeriğide, günümüzdeki bazı incelemecilerin yaptığı gibi neredeyse oyuncunun oynamasına gerek kalmayacak düzeyde detaylarla değilde, daha çok kafalardaki soru işaretlerini kaldırmaya yönelik bir kıvamda oluşu dahada güzel olmuşl. Bunun dışında oyunun güzel çıkması beni ayrı sevindirdi. Frictional Games'te olmasa aç, susuz kalacağız. Son olarak, keşke puan şöyle dikkat çekici boyutta yüksek olsaydıda belki AAA hastası arkadaşların ilgisini çekip alırlardı. Bu yapımcı bunu hakediyor çünkü. 80 benim için gayet güzel bir puan olsada, günümüzdeki okuyucu kitlesi için çöpün biraz üstü anlamına geliyor ne yazıkki. Ne diyeyim, bu algıyı empoze edip, alıştıranlar utansın artık. Yapımcı bir önceki şahaseri SOMA'da istenilen satış rakamlarına ulaşamadığını açıkladığında içime kurt düşmüştü ama adamlar pes etmeyip kalite çıtasını korumayı başarmışlar, helal olsun. Parayı böyle yapımlara gömün arkadaşlar.
babayaro
babayaro 26.10.2020 02:02
Oyunun Türkçe yaması ya çıktı yada bir iki güne falan çıkacak. Serinin önceki oyunlarınıda çeviren bir arkadaş vardı, o çeviriyor. O konuda endişen olmasın ama dediğin şey yapımcının bize değer vermesi ise, o bence biraz zamanla olabilecek birşey. Bunda eklememiş olabilirler ama sonrakinde eklerler.
MK Okuru
MK Okuru 22.10.2020 21:58
Parayı böyle yapımlara gömelim de . Böyle yapımcılar da keşke biraz bizi adam yerine koyup oyuna en azindan türkçe alt yazı ekleselerdi. Bu kadar karmasik hikayesi olan yapımları anlayarak oynamak daha iyi olmazmiydi . Bu nedenle oyunu alıp oynamayı dusunmuyorum
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 24.10.2020 11:08
Sizce de sitede çıkan pop-up lar biraz abartı değil mi? Sağdan soldan ekranı kapatıyorlar...
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 21.10.2020 20:56
Cöp olacagi belliydi bu tur oyunlar zaten cöp saklan kac 1 kere alip oynamadim ztn böyle oyun almamdawalahi
Kalan Karakter : 300 Gönder
commodore 64
commodore 64 21.10.2020 05:12
"Bir korku oyunundan günlük gülistanlık bir parkta geçmesini de bekleyemezdik." değil, "güllük gülistanlık" olacak.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Amnesia: Rebirth İnceleme

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×