Baldur's Gate 3 inceleme

Murat Oktay 9.11.2023 - 03:22
Uzun süredir beklediğiniz Baldur's Gate 3 inceleme yazımız sonunda yayında. Oyunun birçok detayına değindiğimiz içeriğimizde, BG3'e yeni girecekler için de yol gösteriyoruz.
Platformlar PC, PlayStation 5, Xbox Series X
Baldur's Gate 3
 • Yapımcı - Yayıncı Larian Studios - Larian Studios
 • Çoklu Oyuncu: Var
 • Oyun Türü: Role Playing Game
 • Web Sitesi
Merlin Puanı 97
2 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%100
Artılar + Hikaye
+ Karakter tasarlama çeşitliliği
+ Ön görülemezlik
+ D&D'yi muhteşem bir şekilde yansıtmış
+ Eşsiz grafikler
+ İyi optimizasyon
Eksiler - Eksi de neymiş?

Baldur's Gate 3 inceleme yazımızı uzun bir süredir talep ediyordunuz. Ancak böylesine detaylı bir yapımın incelemesini hazırlamak gerçekten oldukça zor. Zira özellikle D&D oyuncularının ne kadar hassas olduğunu bildiğimiz için hata yapma ya da eksik bilgi verme riskini göze almak bizler için de oldukça zorlayıcı bir seçim. Elbette yılın en önemli yapımlarından birine yer vermemek olmaz. Sizler için en iyi deneyimi elde ettikten sonra bu içeriği hazırlamaya karar verdik.

Baldur's Gate 3, piyasaya sürülmesinin ardından Steam listelerinde hızla yükseldi. Çıktıktan kısa bir süre sonra en fazla eşzamanlı oyuncu rekorunu da eline aldı. Steam'de şimdiye kadar en çok oynanan dokuzuncu oyun oldu. Geliştirici Larian Studios, altı yıllık geliştirme ve üç yıllık erken erişim süresi ve defalarca ertelenmesinden sonra biz oyuncularla buluştu. Lafı daha fazla uzatmadan uzunca bir süre sizi beklettiğimiz Baldur's Gate 3 inceleme yazımıza artık girelim.

Baldur's Gate 3 İnceleme / PC - 1
Baldur's Gate 3 İnceleme / PC

Baldur's Gate 3 İnceleme / PC

Forgotten Realms dünyasında geçen Baldur's Gate 3, ilgi çekici hikayesi ve sürükleyici oynanışı sayesinde oyuncular kendilerini oyun dünyasının içinde hissedip, seçimleriniz büyük önem taşıyor. Bu sebeple bizim anlatacağımızla sizin oynarken elde edeceğiniz deneyim tamamen birbirinden farklı olabilecektir. Baldur's Gate 3 hikayesi ve oyunun mekanikleri hakkında bilgi sahibi olabilmeniz için hazırladığımız bu inceleme ve rehber yazımızda size geniş bilgi sunacağız. BG3, oyuncuların kararlarına bağlı olarak birçok farklı sonuca sahip olsa da, odaklanacağımız ana hikaye var.

Baldur's Gate 3'ün konusu, selefi Baldur's Gate 2'deki olaylardan 140 yıl sonra başlıyor. Görülen o ki Larian bu kadar büyük bir boşluk vererek seriye yeni bir bakış açısı getirmeye çalışmış.

İlginizi Çekebilir: Baldur's Gate 3 FPS Artışı

MSI Katana 17 B12VGK-401XTR i7-12650H 32GB 1TB SSD 8GB RTX4070 17.3 FHD 144Hz FreeDos Gaming (Oyuncu) Notebook

Teknik Detaylar: MSI Katana 17 B12VGK-401XTR i7-12650H 32GB 1TB SSD 8GB RTX4070 17.3¨ FHD 144Hz FreeDos Gaming (Oyuncu) Notebook

Hikaye

Larian uzun süredir Baldur's Gate 3 üzerinde çalışıyor ve hikayenin ne kadar iyi hazırlanmış olduğunu anlayabilirsiniz. İyi bir hikaye ve iyi arkadaşlar olmasaydı Baldur's Gate 3 şu anki kadar popüler olamazdı. Ana görev gerçekten sağlam olsa da, yan görevlerin çoğu ve yoldaşların tüm arka hikayeleri inanılmaz derecede iyi hazırlanmış.

Bu kısımda bolca spoiler olacağı için isterseniz hızlıca bu kısmı atlayıp, okumaya bir sonraki başlığımız Karakter Yaratımı iledevam edebilirsiniz.

Baldur's Gate 3 İnceleme / PC - 2
Baldur's Gate 3 İnceleme / PC

Olay örgüsü birkaç aşamaya bölünmüş. İlk aşama, karakterlerinizin yoldaşları eşliğinde bir zihin avcısı Nautiloid gemisinde esir tutulmasıyla başlıyor. Illithid'in beyninize yerleştirdiği parazitler sebebi ile büyük tehlike altındasınız. Zira onlardan kurtulanazsanız siz de bir zihin avcısına dönüşeceksiniz. Neyse ki, siz ve başka bir karakter, dönüşüm başlamadan hemen önce Githyanki canavarları tarafından geminize yapılan bir saldırıyla karşılaşırsınız. Bu savaş sayesinde esaretten kurtulup, tekrar Faerun'a döneceksiniz.

Faerun'a ulaştığınızda esir tutulduğunuz uzay gemisi yere çakılır ve siz de serbest kalırsınız. Şimdi asıl işe odaklanıp parazitten kurtulmamız gerekiyor. Yolculuk çok sayıda engel ve tehditle dolu karmaşık bir yolculuk ve tek başınıza ilerleyemeyeceğiniz kadar da zorlu. O sebeple kendinize yoldaş edinmeniz çok önemli. Bu yoldaşlar arasında Shadowheart, Gale, Lae'zel ve çok daha fazlası gibi başkaları da bulunuyor.

Baldur's Gate 3 İnceleme / PC - 5
Baldur's Gate 3 İnceleme / PC

İlerledikçe, Absolute (Mutlak) adı verilen garip bir varlığa tapan Goblin kültleriyle karşılaşacaksınız. Bu, Zihin Avcılarının yaratıcısı olduğu düşünülüyor. Goblinlerin en önemli görevi, ay doğumu kulesine daha fazla kurban getirip, onlara parazit bulaştırmak. Parazitinizi iyileştirmek için Halsin'i bulmanız gerekiyor. İlk bölümün sonuna geldik. Burada vereceğimiz kararları dikkatli seçmemiz gerekiyor. Zira ikinci aşamaya başladığımızda buradaki seçimlerimizin etkilerini yaşayacaksınız.

İkinci aşamada maceraramız bizi Gölge Lanetli topraklara götürüyor. Hikaye kısmına daha fazla devam etmeyeceğim. Zira bundan sonrasında anlatmak istediğimiz kısım oyunun tüm keyfini kaçırabilir.

Baldur's Gate 3 İnceleme / PC - 3
Baldur's Gate 3 İnceleme / PC

Karakter Yaratımı

Oyuna başladığımızda ilk olarak yapmamız gereken hep aynı oluyor. Karakterimizi yaratıp, ona kendi kişiliğimizi katmak. Kimi oyunlarda bu çok uzun zaman alıyor olsa da Larian bizi düşünmüş ve istersek yedi farklı seçenekten birini tercih edebilme şansı sunmuş. Karakter yaratıcısında, başlangıçtan itibaren seçeneklerin zenginliğini gerçekten hissedebiliyorsunuz. Geliştiriciler bize, önceden belirlenmiş karakterlerden tamamen bizim tarafımızdan icat edilenlere kadar, her birinin kendi özellikleri ve geçmişleri olan çeşitli ırklar, sınıflar ve alt sınıflar veriyor. Seçim sizin, istediğiniz karakteri ortaya koyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Baldur's Gate 3 Çoklu Sınıf Seçimi / MultiClass Nasıl Yapılır?

Baldur's Gate 3 İnceleme / PC - 4
Baldur's Gate 3 İnceleme / PC

Başladığınızda olası tüm seçenekleri kontrol etmeniz pek mümkün görünmüyor. Bireysel sınıflar ve köken, örneğin konuşmalarda hangi yanıt varyantlarının görüneceğini belirliyor. Örneğin, bir ozan olup, gösterişli bir konuşma yapabilirsiniz. Karakterlerin hepsi keşfedebileceğimiz benzersiz hikayelerle birlikte geliyor.Tüm bu karakter oluşturma tecrübesi oyunun tüm akışını da etkiliyor elbette.

Tek seferde olası tüm seçenekleri kontrol edemezsiniz. Bireysel sınıflar ve köken, örneğin konuşmalarda hangi yanıt varyantlarının görüneceğini belirler. Bir ozan olarak örneğin gösterişli bir konuşma yapabilirim. Anlatı karakterleri söz konusu olduğunda, hepsi keşfedebileceğimiz benzersiz hikayelerle birlikte gelir ve onların ana kahramanı olurlar. Bu sadece başlangıç, çünkü oyun sırasında düzinelerce ek seçim yaparak deneyimimizin geri kalanının nasıl görüneceğini belirliyoruz.

Larian tarafından kurgulanan senaryo akışı, neredeyse binlerce farklı hikayeyi hayata geçirmek için tasarlanmış. Böylece >Baldur's Gate 3'teki deneyiminiz asla arkadaşınızınkiyle aynı olmayacak. En önemsizinden en keskinine kadar her karakterin, her seferinde farklı bir şekilde ve farklı bir deneyim yaratmak için isteğe göre seçilebilen kendi hikayesi ve kişisel motivasyonları var. Oyunu eşsiz kılan özelliklerin başında da bu geliyor.

Baldur's Gate 3 İnceleme / PC - 6
Baldur's Gate 3 İnceleme / PC

Karakter oluşturmayla ilgili söylememiz gereken önemli bir husus daha bulunuyor ki o da yarattığınız karakterden memnun kalmamanız halinde ne yapmanız gerekeceği. Böyle bir durumda kampınıza geri dönüp 100 altın karşılığında karakterinizde güncelleme yapabiliyor, yetenek ağacınızı baştan oluşturabiliyorsunuz. Yani, öyle bir karaktere sıkışıp kalma gibi bir zorunluluğunuz yok. Çok fazla oyun bizi karakter oluşumuyla daha sonra pişman olabileceğimiz kararlarla başbaşa bırakıyor. Larian, karakter yönetiminin tüm sıkıntısını ortadan kaldıran bu özelliği ile gerçek bir oyuncu olduğunu da göstermiş oldu.

Doğru Karakter Nasıl Yaratılır?

Baldur's Gate'te doğru karakteri yaratmak, sadece eğlenmek için değil, aynı zamanda karakterinizin oyunun ilerleyen aşamalarında güçlü olmasını sağlamak için de çok önemli.  Her ırk ve alt ırk çok önemli bonuslara sahip. Oyunda 11 ırk ve 28 alt ırkın yanı sıra 12 sınıf ve 46 alt sınıfa sahip oluyorsunuz.

Eğer oyuna yeni başlıyorsanız ve pek de dünyası hakkında bilgiye sahip değilseniz, başlarda size güzel görünen bir sınıf ve karakterin, oyunun ilerleyen bölümlerinde dağıldığını göreceksiniz. Bu sebeple, oynama türünüze göre aşağıdaki maddeleri gözden geçirerek karakterinizi oluşturmanız avantajınıza olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Kara Dürtü Kimdir? / Zihin Yüzenlir Kimdir? / Jaheira ve Minsc Kimdir?

Baldur's Gate 3 İnceleme / PC - 7
Baldur's Gate 3 İnceleme / PC

 • Yakın Dövüş: Oyunun başlarında Half-Orc Barbarian veya Shield Dwarf iyi bir seçim olacaktır. Barbar mekaniklerinin anlaşılması kolaydır, ayrıca yüksek cana, büyük hasara ve hasar azaltmaya sahiptirler.
 • Menzilli Oyuncular: Büyücü iyi bir seçenektir çünkü deneyebilecekleri en fazla büyüye ve bol miktarda büyü yuvasına erişimleri var. Üstelik çok karmaşık da değil.  Yüksek Elf güçlü bir seçim.
 • Basit: İnsan Dövüşçü en basit ve en kolay olanıdır çünkü büyük bir sağlık havuzu, çoklu saldırı eylemleri ve az büyü yapma ile tüm silahlara ve zırhlara erişiminiz olacak.
 • Değişik: Druidler farklı ve ilginç bir yapı oluşturur, çünkü yaratıkları dönüştürebilir ve kontrol edebilirsiniz. Sınıfın çok yönlülüğü vardır, diğerlerine göre biraz daha karmaşık olabilir. Wood Elf bu alanda iyi bir ırk seçimi olacaktır.

Mekanikler

Baldur's Gate III size birçok seçenek sunuyor ancak bunların sizi nadiren daha avantajlı bir konuma getiriyor. Genellikle seçeneklerinizin hepsi eşit derecede kötüdür. Hangi yolu seçerseniz seçin, istemediğiniz birini üzeceksiniz ya da istediğinizden daha ağır bir bedel ödeyeceksiniz. Tipik olarak D&D' de yaptığınız hemen hemen her şeyde zarların insafına kalırsınız ve bu durum BG3 için de geçerli. 

Konuşmalar kimi zaman kavga kadar tehlikeli olabiliyor. Konuştuklarınızdan geri dönme ve başa çıkmada harika olsanız bile, karşınızdakini bir şeye ikna etmeye çalışırken 1 atma ihtimaliniz her zaman var. Farkında olmadan bütün köydeki insanları ya da grubunuzdakileri öldürebilirsiniz. Ancak verdiğiniz kararları değiştirebilmek için tek seçeneğiniz bulunuyor ki o dahikayeyi bitirdikten sonra en başa dönmek.

Baldur's Gate 3 İnceleme / PC - 8
Baldur's Gate 3 İnceleme / PC

Savaş sistemi, bu türdeki bir oyunda şimdiye kadar görülen en zengin ve en kapsamlı sistemlerden biri. Baldur's Gate 3, belki de bu tür bir oyunda şimdiye kadar görülen en zengin ve en karmaşık savaş sistemine değindiğimizde bile bu aşırı çeşitliliği yansıtıyor. Aslında Divinity: Original Sin 2'de zaten görülen ve takdir edilen sıra tabanlı savaş sistemine dayanıyor, ancak bazı farklılıklar var. Savaş aşamaları şaşırtıcı olmayan bir şekilde yapımda kilit bir rol oynuyor, öyle ki Larian Studios kesinlikle bu konuda kendini sınırlamamış.

D&D'nin beşinci baskısının kurallarına dayanan savaş sistemi, öncelikle savaş arazisine ve bir tarafın güçlü yönlerini diğerinin aleyhine kullanabilen özelliklerine, özellikle de çevredeki ortamdan yararlanabileceğimiz şekilde dayanmaktadır. Bu nedenle çok zaman, arazinin yapısı, karakterlerin konumlandırılması ve ekipmanlar gibi değişkenlere karar vermeyi düşünmek zorunda kalıyorsunuz.

Savaşta, neredeyse tam bir özgürlük verilmiş. Anlaşmazlıkları güç kullanarak, gizlice veya neden olmaksızın, işler gerçekten kötüye giderse tartışma ve konuşma yeteneğimizle bile çözebiliyoruz.

Baldur's Gate 3 İnceleme / PC - 9
Baldur's Gate 3 İnceleme / PC

Açıkçası, yol boyunca ne kadar çok NPC'nin gözüne girersek, çatışma sırasında olumlu bir sonuç alma şansımız o kadar artar, çünkü diğer savaşçılar bir karşılaşmanın başarısını belirlemede önemli bir rol oynayabiliyor. Geri kalanlar için, oyundaki hemen hemen her eylemde başarı veya başarısızlığı değerlendirecek olan D20 zarının değeri önemli oluyor.

Savaşların derinliği çok fazla. Baldur Gate III'ün ortamı kendi avantajınıza kullanmaya dayalı sıra tabanlı dövüş sistemiyle karar vermeniz biraz daha kolay görünüyor olabilir. Ancak zar sistemi tüm planlarınızı alt üst edebilir. Bir grup düşmanın üzerinde bulunduğu bir yapıyı çökertmeye çalışırken altında kalmanız işten bile değil. Yine de yapılacak çok fazla şey var. D&D'nin dövüşünün bir oyuna dönüştürülmüş hali.

Yoldaşlar

Oyun boyunca size eşlik edecek yoldaşlarınız oyunun başlangıcında işe alınır ve hikayede, romantizmde, yapınızı ve parti kompozisyonunuzu optimize etmede kullanılırlar. Çoğu yoldaş başlangıçta ana karakteriniz olarak seçilebilirken, seçilemeyen birkaç kişi vardır. İster hikaye, ister savaş, ister öpüşme amacıyla bulmak isteyin, savaşlarda yanınızda doğru kişinin olması işinizi her zaman kolaylaştırıyor. Aşağıda sayacağım yoldaşları oyun tarzınıza göre yanınıza alabilirsiniz.

Baldur's Gate 3 İnceleme / PC - 10
Baldur's Gate 3 İnceleme / PC

 • Lae'zel: Savaşçı ve oyunun başlangıcındaki en güçlü yoldaş. Yakın dövüş menzilinde oynar, halihazırda harika bir zırha sahiptir ve çok sert vurur.  Özellikle yeni başlayan her parti için harika bir seçimdir.
 • Astarion: Hırsızlık ve yankesicilik yapabilen ve savaşta harika işler çıkaran Rogue'dur. Gizli bir noktada çift elli yakın dövüş karakteri olarak kullanmak, ekibiniz için büyük bir değer olacak. Kilit açma, yankesicilik, hırsızlık ve gizlilik yeteneği oyunun erken dönemde çok işe yarıyor.
 • Shadowheart: İyileştirme, kitle kontrolü ve büyü yapma özelliklerinden dolayı yardımcı olan Cleric. Shadowheart ayrıca büyü rehberliği ile diyalog ve konuşma kontrollerini artırır.
 • Gale: Uzak mesafeli büyüleri sayesinde, grupta en yararlı yoldaşlarınızdan biri olacaktır. Güç açısından oldukça yavaş başlasa de, beceri ve büyü yuvalarının kilidini açtığında, tek hedef odaklı olan ağır alan hasarı sağlama konusunda eşssizdir.
 • Karlach: Barbar ve lansman günü yoldaşı.  Ana karakteriniz menzilli veya büyücü ise büyük olasılıkla güçlü bir seçim olacaktır.

Savaş sırasında bazen yoldaşlarınız çok zarar görüp, ağır yaralı olarak yere yığılıyorlar. Karakteriniz savaşın ortasında "Yardım Et" eylemini kullanarak bir cana kadar canlandırılabilir. Bu hareket puanınızı götürüyor, o sebeple idareli kullanmanız gerekir. Eğer savaşın gidişatında zafere ulaşmak üzereyseniz bunu kullanmayın. Nasıl olsa kampta diriltecek bir NPC'niz bulunuyor. Ama çaresizseniz hiç de acımayın, ayağa kaldırın.

İlginizi Çekebilir: Baldur's Gate 3'te Yoldaşlar Nerede Bulunur?

Baldur's Gate 3 İnceleme / PC - 11
Baldur's Gate 3 İnceleme / PC

Diyaloglar

Diyalog, görev ilerleyişi ile birlikte hikayenizde büyük bir rol oynar. Bu sistem, sadece fikir konuşma kontrolünü geçmek istediğinizde can sıkıcı oluyor.  Geçmiş ve beceriler gibi birden fazla karakter oluşturma faktörü, yeteneğinizle birlikte bunu etkilemekte. Karizma, her zaman olmasa da genellikle diyaloğu olumlu yönde etkileyen yetenek. Diyalog şansını artırmak için, duruma uygun karakteri kullanmalısınız.

Konuşmayı başlatan karakter birincil zar atıcı oluyor. Eğer bir Barbar oynuyorsanız, ancak grupta bir Bard varsa, büyük olasılıkla başarılı olacaksınız. Düşük zekalı ama güçlü bir Barbar, çok az beceriye sahiptir ve diyalog için zor olabilir. Zeka, Bilgelik ve Karizma karakterleri zorlu bir konuşmaya girerken yardımcı olacaktır. Yine de düşük zeka seviyesine sahip bir karakteriniz varsa bu onun başarısız olacağı anlamına da gelmiyor. Bir görüşmeden önce yapılabilen Rehberlik büyüsü, başarı şansınızı büyük ölçüde artırıyor. Yoldaşlarınızdan biri Shadowheart ise 10 tur sürecek olan bu büyüyü kullanabilirsiniz.

Baldur's Gate 3 İnceleme / PC - 12
Baldur's Gate 3 İnceleme / PC

Cinsellik ve Romantizm

Çok öne çıkarılmasa da oyunda bolca miktarda cinsellik içeren sahne bulunuyor. Cinsiyetimiz ne olursa olsun hemen hemen tüm arkadaşlarımız ile aşk yaşayabiliyoruz. Bu da kimi zaman bizi terk etmemiz gereken ya da yakınlaşma konusunda sohbet ettiğimiz konuşmalara takılıp kalmamıza sebep olabiliyor. Eğer siz de benim gibi oyuna sadece savaşıp, hikayenin sonucuna ulaşmak için giriyorsanız, zorlanacağınız zamanların olacağını söylemem lazım.

Ancak değinmem gereken önemli bir noktada duygusal ilişki isteyen arkadaşınızın bu huyundan vaz geçmeyeceği. Ne kadar geri çevirirseniz çevirin, bir süre sonra köşede sıkıştırılmış olarak bulabilirsiniz kendinizi. İşte bu noktada da oyunun cesur sergileme sahneleri devreye giriyor ki bence bir oyun için fazla ileri giden sahneler olduğunu söyleyebilirim.

Baldur's Gate 3 İnceleme / PC - 13
Baldur's Gate 3 İnceleme / PC

Yine de ortaklarınızdan biriyle aşk yaşamayı ve bir yere yerleşmeyi deneyebilirsiniz. Oyunda romantik bir ilişki, hikayede ilerledikçe gelişmeye devam eden başlı başına ayrı bir macera. Ama unutmayın ki her şeyde olduğu gibi romantizm de korkunç derecede ters gidebilir.

Kontroller

Oyunda çevreyi canlı gibi düşünün. Savaş sırasında her şeyi kullanabilirsiniz. Güçlü karakterler, varil ve kasalar gibi ağır nesneleri hareket ettirebilir. Tek yapmanız gereken, seçeneklere tıklayıp hedefinize doğru sürüklemeniz olacak.

Ayrıca hasar miktarınızı artırmak için büyüleri ve ortamları etkileyen alanları birleştirebilirsiniz. Örneğin, düşmanların kaymasını ve bir pozisyonu kaçırmasını sağlamak için yararlı olan Grease (yağ) büyüsünü ele alalım. Bu alanı kullanabilir ve ardından bir dönüşün ardından başka bir oyuncu alanı ateşle tutuşturarak büyük bir patlamaya ve yangın hasarına neden olabilir. Bu taktik ışık, su ve diğer elementler için de geçerlidir. En basitinden okunuzu asite batırıp, ucunu da yakarsanız bir alevli ok elde edecek, karşı tarafı her açıdan yakmış olacaksınız. Hatta isterseniz bu oku, ortamda bulunan bir varile atarak patlamasını da sağlayabilirsiniz.

Baldur's Gate 3 İnceleme / PC - 14
Baldur's Gate 3 İnceleme / PC

Oyunda gerçekleştirebileceğiniz birçok hareket olduğu için, kullanılması gereken son derece yoğun bir tuş takımı ve kombinasyonu bulunuyor. Ancak bu sizi hemen korkutmasın. Zira bu tuşların tamamına hemen hakim olmanız gerekmiyor. İlerledikçe yavaş yavaş da ihtiyaç oldukça öğrenebileceğiniz gibi işinizi o kadar kasmadan daha kolay da halledebiliyorsunuz. Standart olarak kullanılan WASD tuşlarına ek olarak fare desteği ile de zaten birçok ihtiyacınızı çözebiliyorsunuz. Diğer taraftan daha da rahat oynamak isterseniz zaten gamepad desteği de bulunuyor. Ancak benim gibi PC'de oynayacaksanız tercihinizi klavye/fare ikilisinden yana kullanmanız avantajınıza olacaktır.

Ayrıca çift kumanda vasıtası ile PC'de bölünmuş ekranda da oynayabiliyorsunuz. Tabii bu durumda klavye kullanmanıza izin vermiyor. Eğer bir oyuncunun klavye ve fare, diğerinin ise kontrol cihazı kullanmasını planlıyorsanız, şansınız yok, çünkü her iki oyuncunun da uzaktan kumanda kullanması gerekiyor.

Grafikler

Larian'ın daha önceki oyunlarından grafik konusunda ne kadar hassas olduğumu bilirsiniz. Bir RPG için kesinlikle büyüleyici grafiklere sahip bir oyunumuz var. Karakterlerden, çevrede gördüğünüz her şey, savaş animasyonları, tek kelime ile ilmek ilmek işlenmiş. Tüm iç ve dış yapıların tasarımı, binalar, kıyafetler, bolca parıltılı olmasına rağmen (nedense RPG oyunlarının karanlık dünyasından mıdır bilmiyorum daha az renkli oyunlar bekliyor olsam da) kaliteli iş çıkartıldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Ayrıca geniş mekanlar, farklı kamera açıları ile keşfedilecek pek çok yer sunuyor. Hatta bir süre sonra "Acaba önceki oyunlarda nasıldı?" diye sormadan edemedim.

Baldur's Gate 3 İnceleme / PC - 15
Baldur's Gate 3 İnceleme / PC

Kullandığımız büyü ve silahların da ortaya koyduğu anşmasyon ve patlama efektleri de görsel şölenimizi zenginleştiriyor. Bir de bunlara eklenen detaylar, Baldur's Gate 3'ü gözler için görsel bir zevk haline getiriyor ve bu da sizi oyunun içine daha çok çekiyor.

Seslendirme ve Oyun Akustiği

Tüm bu anlattıklarımız harika bir seslendirme çalışması olmadan işe yaramaz. Baldur's Gate 3'ün oyuncu kadrosu, tüm sahneleri canlandırmak konusunda harika bir iş çıkartmışlar. İster yolculuk sırasında yapılan bir komiklik olsun, ister duygusal bir sahne olsun, tüm seslendirme sanatçıları, eldeki sahneye bağlı olarak büyük bir duygu yelpazesi sergilemişler. Baldur's Gate 3'ü piyasadaki birçok RPG'den gerçekten ayıran şey, harika hikayenin harika oyunculuk ile harmanlanmış olması.

Müzik, türe aşina olanlara çok da yabancı gelmeyecektir. Her ne kadar türün epik tabanlı dinletisini taşısa da, aynı zamanda belirgin bir şekilde farklılaşıyor. İçinde bulunduğunuz duruma göre ana temanın çeşitli varyasyonları kulaklarınızda yer ediniyor. Ayrıca bazı şarkıların kilidini açmak için mevcut birçok müzik enstrümanından birini nasıl çalacağınızı birkaç altın karşılığında öğrenebilirsiniz.

Baldur's Gate 3 İnceleme / PC - 16
Baldur's Gate 3 İnceleme / PC

Sonuç

Bazı oyunlar çok iyidir, bazıları ise kötü. Baldur's Gate 3 her iki sınıfa da girmiyor. Onun için mükemmel olarak tasarlanmış ve D&D'nin tüm dünyasını 90 saatlik oyuna sığdırmış desek yine de yeterli olmayacaktır. Zira kendi hem de diğer türleri ileriye götürecek kadar detaylı ve iyi düşünülmüş yapısı ile bundan sonra çıkacak -özellikle RPG- oyunların işini oldukça zora sokan, çığır açıcı bir yapım olmuş. Sonsuz miktarda keşif öğesi, kendinizi o dünyada yaşama arzusuna iten bir yapıya sahip.

İlginizi Çekebilir: Baldur's Gate 3 Sistem Gereksinimleri

Diğer taraftan Baldur's Gate 3, içerdiği yoğun şiddet, kan ve vahşet, ağır cinsel içerik, çıplaklık ve ağır dili ile sebebi ile 17+ olarak derecelendirilmiş bir yapım. Bu sebeple genç arkadaşlarımızın bu oyuna kavulabilmek için bir süre daha beklemesi şart.

Yorumlar 15
MK Okuru
MK Okuru 20.04.2024 19:08
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 10.02.2024 02:43
çok abartılı heroes 3 planescape torment gibi oyunlar dururken artık bu oyun neyi farklı yaptı da 97 oldu ki bu türün en eyisi planescape dir ama o çok eski bir oyun o yüzden oynayın diyemem
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.11.2023 23:28
incelemeyi için en doğru kişi seçilmiş, tecrübe şart bu değerlendirme için.
Kalan Karakter: 300 Gönder
Mejnun
Mejnun 11.11.2023 14:03
“Eksi de neymiş?” :D
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 9.11.2023 13:48
İki saate kadar oynadım sonra iade ettim. Acayip ayrıntılı ve güzel gözüken bir oyun ancak artık sıra tabanlı oyunlara katlanamıyorum. Aslında Master of Orion'u yüzlerce saat oynadım, ama o zamanlar başka oyun bilmiyordum. Onca aksiyondan sonra yine turn based a dönemiyorum artk ;( zamanım da yok...
MK Okuru
MK Okuru 11.11.2023 07:13
Oyun çok güzele benziyor ama zaman ayıramıyorum o yüzden alıp almama konusunda tereddütteyim. Gaza gelip alıyorum sonra öylece duruyor oyunlar.
MK Okuru
MK Okuru 9.11.2023 22:06
Zamanın olmadığını hissetme stresi yüzünden bunlar hep. Herkes böyle bir dönemden geçiyor zamanı gelince. Dert etmeye gerek yok ilerde oyunsuz bir anına gelir açarsın bir bakmışsın 300 saat gömmüşsün.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 9.11.2023 21:35
Abi %97 türünün en iyisi demek. Sen bu türü seviyorsun demek ki bu türdeki en iyi oyun bu. 100 lirayken almadığım oyunu 800 liraya aldıracaksın.
Kalan Karakter: 300 Gönder
Baldur's Gate 3
İlginizi Çekebilir