Xbox Series X Türkiye fiyatı dünya basınında konuşuluyor

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek 5.10.2020 - 17:44
Xbox Series X Türkiye fiyatı dünya basınında konuşulmaya başlandı. Fiyatların ülkemiz için aşırı yüksek olması onların bile dikkatini çekmiş durumda.

Xbox Series X Türkiye fiyatı yalnızca Türk oyuncuların değil, dünya basınının da dikkatini çekmeyi başarmış. Dünya genelinde 500 dolar fiyatında satılan konsolun ülkemizde 1200 dolar olmasını konu alan bir başlık yayınlanmış. Gelin birlikte bu acı başlığa yakından bakalım.

Xbox Series X Türkiye fiyatı hızlıca meşhur oluyor

Gamerant "Xbox Series X Türkiye'de Delicesine Pahalı" başlığıyla yayınladığı bir yazıda maalesef üzücü ifadelere yer verdi. Microsoft'un Xbox Series X için oluşturduğu ödeme planının Türkiye'de uygulanmadığına da değinerek Türk oyuncuların yaşadığı sorunları dile getirdiler.

"Microsoft, yakın zamanda Xbox Series X All Access adlı bir ödeme planı uygulamaya koydu. Bu, müşterilerin konsol resmi olarak ödenene kadar ayda 35 ABD doları ödemelerine olanak tanır. Yine de talihsiz olan, bu ödeme politikasının Türkiye'de mevcut olmamasıdır. Ne yazık ki, Türk oyun meraklıları bir oyun konsolu için 1200 dolar ödemek zorunda kaldı."

Xbox Series X Türkiye fiyatı dünya basınında konuşuluyor

Aynı zamanda konsolun dünya genelindeki fiyatı dolar bazında Xbox Series X Türkiye fiyatı ile kıyaslayarak hepimizin yakındığı vergilerden de bahsedilmiş.

"Xbox Series X ön siparişleri Avustralya ve diğer ülkelerde tükenirken, çeşitli farklı faktörler nedeniyle diğer ülkelerdeki konsolun fiyatı artırıldı. Türkiye, oyun donanımı fiyatlarının büyük ölçüde artmasına neden olan çok sayıda yeni vergi politikasına sahiptir. İthalat vergisi, satış vergisi, lüks vergisi ve katma değer vergisine ek olarak, konsolun Türkiye'deki toplam fiyatı 1200 doların üzerinde."

Son olarak geçici ek gümrük vergisinin de uzatılmasıyla 7,499 TL'den 9,299 TL'ye fırlayan Xbox Series X Türkiye fiyatı sadece bizim değil, yabancı basının da dikkatini çekmiş durumda. Ayrıca bu durum ile ilgili yorumları da şu şekilde:

"Xbox Series X'in bir aydan biraz daha uzun bir süre sonra piyasaya sürülmesiyle, dünyanın dört bir yanındaki birçok oyun meraklısı yeni nesil konsolu ön sipariş vermeye başladı. Yine de Türkiye'deki Xbox hayranları diğer ülkelere göre küçük bir sorun yaşıyor. Xbox Series X, Türkiye'de neredeyse dünyanın herhangi bir yerinden yaklaşık dört kat daha pahalı.

Açıkçası, bu, oyun topluluğunun birçok Türk üyesinin inanılmaz derecede öfkelenmesine neden oldu. Konsolun aslında değerinde olduğu 500 dolara ek olarak Türk vatandaşlarından 700 dolar ödemesini istemek oldukça gerçekçi görünmüyor. Muhtemelen, Xbox Series X zaten sınırlı sayıda, bu nedenle Türk tüketicilerin ilk lansmanında erişilebilir bir şekilde konsola ellerini koyma olasılığı daha da düşük görünüyor."

Ne diyebiliriz ki, bizim yerimize üzülenler bile oldu. Dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir insandan birkaç kat daha pahalıya alacağımız konsolun bizi memnun etmesi o kadar zor ki. Bunun üstüne söylenecek pek bir şey yok...

Yorumlar 54
MK Okuru
MK Okuru 26.09.2021 04:25
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 6.10.2020 15:21
Bu ülke bu hale nasıl geldi? Dahada önemli soru, bu hayat şartlarını nasıl olduda vatandaş kabul eder oldu?
Karcemackers
Karcemackers 8.10.2020 00:46
kendi düşen ağlamaz.
MK Okuru
MK Okuru 6.10.2020 22:01
18:34 korku degil, yum gozunu, hatila aziz nesin'in sözünü. sorunun cevabı o mübarek sözde gizli.
MK Okuru
MK Okuru 6.10.2020 18:34
Vatandaşı korkuttular.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 9.10.2020 03:40
gelin hep beraber buna hayır diyelim imza kampanyası başlatalım sonuçta ülkemizde nerdeyse oyun oynamayan yok,bütün oyuncular ve ailesi bir imza kampanyası başlatalım.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 9.10.2020 01:15
Euro Dolar yukseldikce herseyin fiyati yukseliyor. Yerli uretim cok az oldugu icin ekonomiye vuruyor.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 8.10.2020 17:28
Dolar 8 oldu ve daha çıkacak albayrak açıkladı
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 7.10.2020 13:14
Boş muhabbet adaya düşersen ne istersin konsol model farketmez nasıl çalışır pnu veren onuda versin bana ne...... İyi uykular....Neo... sana da morpheus....
Kalan Karakter : 300 Gönder
Xbox Series X Türkiye fiyatı dünya basınında konuşuluyor

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×